SPS-023-20788/13 - Przekazanie 1 proc. podatku dochodowego na rzecz OPP w przypadku korekty zeznania.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 października 2013 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-20788/13 Przekazanie 1 proc. podatku dochodowego na rzecz OPP w przypadku korekty zeznania.

Przekazywanie 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego regulują przepisy:

1)

art. 27 i art. 27a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.),

2)

art. 45c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) oraz art. 21b ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.),

3)

rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 1 kwietnia 2011 r. w sprawie trybów, terminów oraz formatu wymiany danych między ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego, ministrem sprawiedliwości, ministrem właściwym do spraw finansów publicznych i organami podatkowymi w związku z prowadzonym przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego wykazem organizacji mających status organizacji pożytku publicznego (Dz. U. Nr 86, poz. 474).

Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawach podatkowych, przekazania kwot 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego dokonuje naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego. Przekazanie następuje na podstawie wniosku, za który uważa się wskazanie przez podatnika:

1)

w zeznaniu podatkowym złożonym w terminie określonym dla jego złożenia, albo

2)

w korekcie zeznania, o którym mowa w pkt 1, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego, jednej organizacji pożytku publicznego poprzez podanie jej numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz kwoty do przekazania na jej rzecz, w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).

W świetle powyższego wskazanie przez podatnika organizacji pożytku publicznego w dokumencie innym niż terminowo złożone zeznanie podatkowe lub korekta tego zeznania dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego nie stanowi dla organu podatkowego podstawy do przekazania organizacji pożytku publicznego zadeklarowanej kwoty.

Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy wskazania organizacji pożytku publicznego podatnik dokonał w zeznaniu podatkowym złożonym po upływie terminu określonego dla jego złożenia (1) bądź w korekcie nieterminowo złożonego zeznania podatkowego (2) lub w korekcie zeznania złożonej po upływie miesiąca od upływu terminu określonego dla złożenia zeznania podatkowego (3). W każdym z tych przypadków działania urzędów skarbowych odmawiające możliwości przekazania kwoty 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego są uzasadnione prawnie.

Jednocześnie podkreślenia wymaga, że w przypadku gdy wniosek o przekazanie 1% podatku podatnik zawarł w zeznaniu podatkowym, które złożył w ustawowym terminie (tekst jedn.: do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym w przypadku PIT-28, odpowiednio do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym w przypadku PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39), a następnie po upływie miesiąca od upływu ww. terminów poprawił uprzednio złożone zeznanie poprzez złożenie jego korekty, naczelnik urzędu skarbowego nie odstępuje od przekazania 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego. Przekazania zadeklarowanej kwoty naczelnik urzędu skarbowego dokonuje zgodnie z wnioskiem zawartym w terminowo złożonym zeznaniu podatkowym, gdyż wniosek ten spełnia przesłanki do jego realizacji, zawarte w ustawach podatkowych.

Odnosząc się z kolei do pytania drugiego, uprzejmie informuję, iż zmiana obecnie obowiązujących zasad przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego wymaga interwencji ustawodawcy polegającej w szczególności na nowelizacji art. 45c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 21b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Obecnie Ministerstwo Finansów nie prowadzi jednak prac w tym zakresie.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl