SPS-023-20770/11 - Stanowisko MPiPS w sprawie zniesienia refundacji wynagrodzenia uczniów szkolonych przez rzemieślników

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lutego 2011 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-20770/11 Stanowisko MPiPS w sprawie zniesienia refundacji wynagrodzenia uczniów szkolonych przez rzemieślników

Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pana posła Marka Rząsy (SPS-023-20770/11) w sprawie zniesienia refundacji wynagrodzeń uczniów szkolonych przez rzemieślników, uprzejmie wyjaśniam.

Pracodawcy zatrudniający młodocianych pracowników na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego otrzymują pomoc w dwojakiej postaci: jako dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika wypłacane po zakończeniu nauki i zdaniu przez niego odpowiedniego egzaminu zawodowego oraz jako refundację kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne wypłacaną w trakcie trwania umowy z młodocianym pracownikiem.

Dofinansowanie kosztów kształcenia wypacane jest pracodawcom na podstawie umowy, art. 70b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Od roku 2009 środki na wypłatę tego dofinansowania pochodzą z Funduszu Pracy, którego dysponentem jest minister pracy i polityki społecznej. Przekazywane są na rachunek bankowy urzędu wojewódzkiego, a następnie wojewodowie dokonują podziału na poszczególne gminy, które przekazują środki pracodawcom zgodnie ze złożonymi przez nich wnioskami. Wysokość tych środków oraz ich podział na poszczególne województwa określane są na podstawie przekazywanych przez kuratoria oświaty i urzędy wojewódzki informacji o prognozowanej liczbie młodocianych pracowników, którzy w danym roku budżetowym ukończą kształcenie i przystąpią do egzaminów. Ministerstwo Edukacji Narodowej ściśle współpracuje z resortem pracy przy określaniu środków na dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Środki na wypłatę tego dofinansowania w roku 2011 zostały zabezpieczone w Funduszu Pracy w wysokości odpowiadającej prognozom otrzymanym z wszystkich województw. Refundowanie pracodawcom wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom i składek na ubezpieczenia społeczne dokonuje się na podstawie przepisów prawa pracy. Zadanie to realizują ochotnicze hufce pracy, które są instytucją rynku pracy i podlegają ministrowi pracy i polityki społecznej. Według informacji uzyskanych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, w planie finansowym Funduszu Pracy środki przeznaczone na realizację tego zadania zostały określone na kwotę 170 mln zł. Kwota ta została w całości zagospodarowana na realizację umów zawartych z pracodawcami w roku 2009 na okres 2 lub 3 lat kształcenia. Minister pracy i polityki społecznej, na podstawie art. 29 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.), zwrócił się do ministra finansów z wnioskiem o zgodę na zmianę po pozytywnym zaopiniowaniu przez sejmową Komisję Finansów Publicznych planu finansowego Funduszu Pracy na rok 2011, tak by m. in. umożliwić ochotniczym hufcom pracy pełną realizację refundowania pracodawcom wynagrodzeń młodocianych pracowników i składek na ubezpieczenie społeczne.

Informuję także uprzejmie, że 9 marca br. roku został przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty, którego istotną część stanowi modernizacji systemu kształcenia zawodowego. Modernizacja ta służyć będzie przede wszystkim zbliżeniu kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy i oczekiwań pracodawców. Przygotowane zmiany legislacyjne sprawią, że objęte systemem oświaty kształcenie i szkolenie zawodowe szybciej i elastyczniej będzie reagowało na zachodzące na rynku pracy zmiany, m.in. na pojawianie się nowych zawodów. Organizacje pracodawców i przedsiębiorców oraz stowarzyszenia zawodowe uzyskają prawo zgłaszania nowych, potrzebnych gospodarce zawodów do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, co znacząco przyspieszy wprowadzanie ich do kształcenia. Ta zmiana jest jedną z wielu, które mają na celu jak najbliższe powiązanie kształcenia i szkolenia zawodowego ze środowiskiem pracodawców i przedsiębiorców, a tym samym umożliwienie uczniom kontaktu z nowoczesnymi technologiami i urządzeniami. Natomiast pracodawcy zyskają możliwość realnego wpływu na przygotowanie zawodowe przyszłych pracowników.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl