SPS-023-20240/11 - Stanowisko MPiPS w sprawie limitu dochodów, które mogą osiągnąć osoby pobierające rentę socjalną

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 stycznia 2011 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-20240/11 Stanowisko MPiPS w sprawie limitu dochodów, które mogą osiągnąć osoby pobierające rentę socjalną

W odpowiedzi na wystąpienie z dnia 27 stycznia 2011 r., znak: SPS-023-20240/11, w sprawie interpelacji poselskiej pana posła Jana Warzechy w kwestii limitu dochodów, które mogą osiągać osoby pobierające rentę socjalną, uprzejmie wyjaśniam.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że tylko całkowita niezdolność do pracy jest podstawą przyznania prawa do renty socjalnej, która obecnie nie jest już świadczeniem pomocy społecznej. Renta socjalna ma charakter świadczenia zabezpieczającego, a jej celem jest kompensowanie braku możliwości nabycia uprawnień do świadczeń z systemu ubezpieczenia społecznego ze względu na to, że całkowita niezdolność do pracy powstała przed wejściem na rynek pracy. Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało w określonym przez ustawę z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2003 r. Nr 135, poz. 1268 z późn. zm.) czasie. Natomiast całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Warto zauważyć, że osoby pobierające rentę socjalną w większości nigdy nie osiągają samodzielności życiowej, mimo ukończenia 18. roku życia nadal zamieszkują z rodzicami lub też przebywają wiele lat w instytucjonalnych formach opieki, najczęściej w domach pomocy społecznej. Renta socjalna jest dla wielu osób jedynym źródłem dochodu, a w przypadku osób zamieszkujących wspólnie z rodziną jest postrzegana jako wkład osoby niepełnosprawnej w budżet domowy. Własna renta daje tym osobom poczucie godności, a do pewnego stopnia także niezależności. Z powyższych względów renta socjalna jest świadczeniem skierowanym do osób całkowicie niezdolnych do pracy.

Możliwość zarobkowania przez osoby pobierające rentę socjalną była już kilkunastokrotnie przedmiotem pytań, wystąpień poselskich oraz tematem różnego rodzaju komisji. Kwestia zrównania praw dotyczących możliwości dorabiania przez rencistów socjalnych z rencistami pobierającymi rentę na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jak również możliwość zniesienia w ogóle limitów dorabiania dla osób pobierających rentę socjalną była już kilkukrotnie przedmiotem projektów nowelizacji zarówno rządowych, jak i samorządowych (między innymi druki sejmowe nr 627, 1678 oraz projekty umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej). Niestety z różnych względów projekty te nie uzyskały odpowiedniej akceptacji.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej po raz kolejny rozpoczęło szczegółową analizę możliwości przeprowadzenia oraz skutków nowelizacji ustawy o rencie socjalnej.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl