SPS-023-19975/11 - Stanowisko MPiPS w sprawie wstrzymywania przez PFRON wypłat dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 lutego 2011 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-19975/11 Stanowisko MPiPS w sprawie wstrzymywania przez PFRON wypłat dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych

Zgodnie z przepisem art. 48a ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 214, poz. 1407 z późn. zm.) pomoc ze środków funduszu (stanowiąca pomoc publiczną) nie może zostać udzielona lub wypłacona pracodawcy wykonującemu działalność gospodarczą, znajdującemu się w trudnej sytuacji ekonomicznej według kryteriów określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej. W związku z tym pomoc w postaci dofinansowań do wynagrodzeń nie może być wypłacona przedsiębiorcom zagrożonym utratą płynności finansowej.

Z dniem 5 kwietnia 2010 r., tj. z dniem wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. z 2010 r. Nr 53, poz. 312), analiza sytuacji ekonomicznej przeprowadzana jest na podstawie składanego przez beneficjenta pomocy formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie oraz sporządzanych, zgodnie z przepisami o rachunkowości, kompletnych sprawozdań finansowych za trzy ostatnie lata obrotowe, tj. 2007-2009. W przypadku gdy beneficjent nie jest zobowiązany do sporządzania przedmiotowych sprawozdań przesyła do funduszu stosowne oświadczenie. Składane dokumenty powinny zostać potwierdzone co do zgodności z oryginałem i podpisane przez osobę upoważnioną do reprezentowania wnioskodawcy.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będąc w posiadaniu ww. dokumentów (tj. wypełnionego w całości formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż de minims lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie - INF-O-PP oraz sprawozdań finansowych), przeprowadza przedmiotową analizę.

Badając płynność finansową przedsiębiorcy, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych bierze pod uwagę m.in. wskaźnik Z-score, który jest elementem tzw. systemu wczesnego ostrzegania E. I. Altmana. Metoda Altmana stanowi jedynie wstępną metodę określenia płynności ekonomicznej beneficjenta. Ma ona na celu uproszczenie procesu oceny sytuacji ekonomicznej i nie jest ostatecznym werdyktem przeprowadzonej analizy sytuacji finansowej. Pozytywny wskaźnik Altmana (po uwzględnieniu danych zawartych w INF-O-PP) oznacza, iż podmiot uzyskuje dofinansowanie. Dopiero gdy wskaźnik Altmana zasygnalizuje, iż podmiot może być w trudnej sytuacji ekonomicznej, prowadzona jest dalsza analiza kondycji finansowej beneficjenta. Pracodawcy mają możliwość udowodnienia dobrej kondycji finansowej swoich przedsiębiorstw w oparciu o informacje nieujęte we wskaźniku Altmana, a związane ze specyfiką branży, charakterem prowadzonej działalności i innymi indywidualnymi czynnikami (m.in. terminową regulacją zobowiązań, przekształceniami kapitałowo-własnościowymi, terminowością opłacania składek ZUS, wypłaty pensji pracownikom, spłaty kredytów itd.). W przypadku wstrzymania wypłaty dofinansowania fundusz informuje o powyższym pisemnie beneficjentów i prowadzi postępowanie wyjaśniające.

Tym samym podczas oceny sytuacji ekonomicznej Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych bierze pod uwagę wszelkie dane przekazywane przez pracodawców. Model Altmana i wyliczony za jego pomocą wskaźnik jest tylko jednym z elementów procedury badania sytuacji ekonomicznej wnioskodawców.

Ponadto uprzejmie informuję, że w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji (SODiR) zarejestrowanych jest 14 736 pracodawców uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, z czego w stosunku do około 6% prowadzone jest postępowanie mające na celu ustalenie spełniania przez nich warunków pozwalających na udzielenie im pomocy publicznej w postaci tego dofinansowania. Na dzień 25 stycznia 2011 r. fundusz wstrzymał w wyniku przeprowadzenia analizy przedłożonych sprawozdań finansowych dofinansowanie 53 pracodawcom. Dodatkowo w przypadku 398 podmiotów toczy się postępowanie administracyjne w sprawie wstrzymania dofinansowania w wyniku informacji zawartych w formularzu informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie. Na dzień 25 stycznia br. 484 pracodawców mających wstrzymane dofinansowanie zostało wezwanych do uzupełnienia stwierdzonych braków formalnych w składanej dokumentacji finansowej, mimo iż pierwsza wiadomość o konieczności przedstawienia wymaganych przez przepisy prawa dokumentów, mających na celu przeprowadzenie analizy sytuacji ekonomicznej pracodawców (w tym sprawozdań finansowych), pojawiła się na stronie internetowej Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych 23 kwietnia 2010 r. W dniu 9 maja 2010 r. informacja ta została przesłana także elektronicznie poprzez System Obsługi Dofinansowań i Refundacji. W dniu 12 maja 2010 r. na witrynie funduszu opublikowano instrukcję wypełnienia INF-O-PP, w której przekazano informację, w jaki sposób weryfikowana będzie przez fundusz sekcja B formularza - "Instrukcje dotyczące sytuacji ekonomicznej".

Jednocześnie uprzejmie informuję, że na posiedzeniu Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w dniu 3 stycznia 2011 r. podjęto decyzje o uproszczeniu dotychczasowej procedury badania sytuacji ekonomicznej przedsiębiorców. Z uwagi na znaczną liczbę wniosków o udzielenie pomocy oraz nadsyłanej wraz z wnioskami dokumentacji oświadczenia składane przez wnioskodawców w formularzu informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie - INF-O-PP - nie będą przed udzieleniem pomocy weryfikowane z danymi przedkładanymi w formie sprawozdań finansowych. Wyrywkowa weryfikacja prawdziwości oświadczeń składanych w formularzach INF-O-PP prowadzona będzie po udzieleniu pomocy. W przypadku ujawnienia niezgodności pomiędzy oświadczeniami wnioskodawcy a danymi pozostającymi w posiadaniu funduszu przeprowadzone zostanie postępowanie wyjaśniające. W takim wypadku, w przypadkach uzasadnionych okolicznościami sprawy, wydana zostanie decyzja nakazująca zwrot dofinansowania.

Reasumując, podkreślenia wymaga fakt, iż Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest instytucją wykonawczą zobowiązaną do egzekwowania od beneficjentów obowiązków określonych prawem. Wszystkie działania podejmowane przez fundusz mają na celu udzielanie pracodawcom pomocy w uzyskaniu dofinansowań zgodnie z przepisami prawa, po spełnieniu warunków określonych przepisami o pomocy publicznej.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl