SPS-023-19215/10 - Lista zawodów kwalifikujących do wcześniejszej emerytury.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 listopada 2010 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-19215/10 Lista zawodów kwalifikujących do wcześniejszej emerytury.

W odpowiedzi na interpelację posłanki Bożeny Kotkowskiej przesłaną przez Pana Marszałka przy piśmie z dnia 29 października 2010 r., znak: SPS-023-19215/10, w sprawie kwalifikowania prac, jako prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych, pragnę uprzejmie przedstawić, co następuje.

W swym wystąpieniu pani poseł użyła określenia: wcześniejsza emerytura. Z treści nadesłanej interpelacji wynika jednak, że pytania tam zawarte dotyczą kwalifikowania prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656).

Istotnie przepisy zawarte w ustawie o emeryturach pomostowych określają rodzaje prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz zawierają ogólne kryteria kwalifikowania danego rodzaju prac jako pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Wśród prac o szczególnym charakterze w załączniku nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych w pkt 24 wymienione zostały prace personelu medycznego w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych i anestezjologii w warunkach ostrego dyżuru.

Pod pojęciem personelu medycznego należy rozumieć "osoby wykonujące zawód medyczny", zdefiniowane w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 z późn. zm.). Są to zatem osoby, które na podstawie odrębnych przepisów uprawnione są do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osoby legitymujące się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

Z powyższego wynika, iż ustawodawca wyodrębnia dwie grupy osób wykonujących zawód medyczny. Jedną grupę stanowią osoby, które na podstawie odrębnych przepisów uprawnione są do udzielania świadczeń zdrowotnych. Do grupy tej zaliczyć należy: lekarzy, lekarzy dentystów, felczerów, pielęgniarki, położne, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów.

Drugą grupę osób wykonujących zawód medyczny stanowią osoby, które legitymują się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub określonej dziedzinie medycyny. W przypadku tej grupy osób uzależniono zakwalifikowanie danej osoby do osób wykonujących zawód medyczny od posiadania fachowych kwalifikacji. Kwalifikacje te muszą być odpowiednie do udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Do zatrudnienia na stanowisku salowej wymagane jest wykształcenie podstawowe i przeszkolenie w miejscu pracy. Trudno zatem uznać, że osoby te legitymują się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych.

Uważam, że opracowany przez wybitnych specjalistów medycyny i ochrony pracy wykaz prac o szczególnym charakterze jest w świetle aktualnego stanu wiedzy kompletny i nie wymaga uzupełnienia. W szczególności brak merytorycznych podstaw do uznania pracy salowej jako pracy o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach pomostowych.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl