SPS-023-1740/06 - Problemy podatkowe Polaków pracujących za granicą

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 kwietnia 2006 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-1740/06 Problemy podatkowe Polaków pracujących za granicą

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 1740 w sprawie problemów podatkowych Polaków pracujących za granicą.

Szanowny Panie Ministrze! Odpowiadając na zapytanie poselskie Pana Posła Jarosława Wałęsy, przesłane w piśmie SPS-023-1740/06 z dnia 20 marca 2006 r., Minister Finansów uprzejmie informuje, iż planuje podjąć działania w celu zmiany obecnie obowiązujących przepisów podatkowych w zakresie opodatkowania dochodów Polaków pracujących za granicą. W chwili obecnej prowadzone są prace nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w toku tych prac rozważane jest przyjęcie rozwiązań zamierzających do polepszenia sytuacji podatkowej osób mających miejsce zamieszkania w Polsce i uzyskujących dochody z pracy za granicą. Zmiany te mogłyby wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku.

Jednocześnie Minister Finansów informuje, iż obecnie obowiązująca polsko-brytyjska umowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu została podpisana w 1976 r. i odpowiadała ówczesnym realiom społeczno-ekonomicznym. Liczba osób mających miejsce zamieszkania w Polsce i podejmujących pracę w Zjednoczonym Królestwie była nieporównywalnie mniejsza niż obecnie. W Polsce nie było wówczas powszechnego podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast wynagrodzenie uzyskane z pracy za granicą było w Polsce wolne od opodatkowania podatkiem od wynagrodzeń.

W związku z powyższym od 2004 r. trwają renegocjacje umowy z 1976 r. zawartej między Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii dotyczącej unikania podwójnego opodatkowania. W nowej umowie planowane jest przyjęcie innej metody uniknięcia podwójnego opodatkowania osób mających miejsce zamieszkania w Polsce i osiągających dochody ze źródeł przychodów położonych w Zjednoczonym Królestwie, tzw. metody wyłączenia z progresją. Zgodnie z tą metodą dochód uzyskany w Zjednoczonym Królestwie będzie zwolniony w Polsce od podatku; dochód ten będzie wzięty pod uwagę jedynie przy obliczaniu stawki podatkowej, według której podatnik będzie zobowiązany rozliczyć podatek od dochodów uzyskanych w Polsce. Metoda ta zastąpi obecnie obowiązującą metodę zaliczenia proporcjonalnego polegającą na tym, że podatek zapłacony w Zjednoczonym Królestwie jest zaliczany na poczet podatku polskiego obliczonego od całości dochodów (tj. uzyskanych ze źródeł polskich i brytyjskich) w takiej proporcji, w jakiej dochód ze źródeł brytyjskich pozostaje w stosunku do całości dochodu podatnika.

Druga tura negocjacji i ich zakończenie przewidziane są w tym roku. Prawdopodobne jest zatem, iż już w 2006 r. zostanie podpisana nowa umowa.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl