SPS-023-17197/13 - Skutki podatkowe transakcji sprzedaży i zamiany gruntów.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 czerwca 2013 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-17197/13 Skutki podatkowe transakcji sprzedaży i zamiany gruntów.

W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) w art. 10 ust. 1 zostały wyszczególnione rodzaje źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, wśród których jest m.in. wymienione w pkt 8 lit. a-c odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych.

Natomiast w myśl art. 21 ust. 1 pkt 28 tej ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Zgodnie z art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Stosownie do art. 604 powołanej ustawy - Kodeks cywilny do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży.

Jeżeli zatem grunty, których zamiany dokonano, będą w dalszym ciągu wykorzystywane na cele rolnicze, przychody uzyskane z tego tytułu będą zwolnione od podatku dochodowego.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że na podstawie art. 14e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) minister właściwy do spraw finansów publicznych może z urzędu zmienić wydaną interpretację ogólną lub indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jest to instrument prawny służący do zapewnienia jednolitego i prawidłowego stosowania przepisów prawa podatkowego.

Odnosząc się do powołanej przez panów posłów interpretacji indywidualnej wydanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 28 maja 2012 r., nr IPPB1/415-510/12-2/ES, uprzejmie informuję, że w mojej ocenie stanowisko wyrażone w tej interpretacji jest nieprawidłowe. W związku z tym Ministerstwo Finansów wystąpiło do dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z prośbą o przekazanie akt sprawy w celu ich weryfikacji i ewentualnej zmiany przedmiotowej interpretacji indywidualnej w trybie art. 14e Ordynacji podatkowej.

Prezentując powyższe, pragnę zapewnić, że resort finansów na bieżąco analizuje interpretacje indywidualne wydawane przez organy upoważnione pod kątem ich jednolitości i prawidłowości. W razie ewentualnych rozbieżności interpretacji indywidualnych bądź ich nieprawidłowości niezwłocznie podejmowane są działania na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej celem zmiany niewłaściwych stanowisk organów upoważnionych.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl