SPS-023-14587/10 - Stanowisko MEN w sprawie przepisów regulujących dofinansowanie kosztów kształcenia pracowników młodocianych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 kwietnia 2010 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej SPS-023-14587/10 Stanowisko MEN w sprawie przepisów regulujących dofinansowanie kosztów kształcenia pracowników młodocianych.

Szanowny Panie Marszałku!

Odpowiadając na interpelację pana posła Marka Krząkały oraz grupy posłów (SPS-023-14587/10) w sprawie przepisów regulujących dofinansowanie kosztów kształcenia pracowników młodocianych, uprzejmie wyjaśniam.

Na podstawie art. 70b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, w warunkach określonych w tym przepisie, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia. Wysokość dofinansowania kosztów kształcenia jednego młodocianego pracownika zależy od okresu kształcenia wynikającego z umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Dofinansowanie przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika w drodze decyzji, po stwierdzeniu spełnienia warunków do otrzymania dofinansowania. Dofinansowanie jest przyznawane na wniosek pracodawcy złożony w terminie trzech miesięcy od ukończenia przez młodocianego pracownika nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy.

Do dnia 31 stycznia 2009 r. środki na dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników pochodziły z dotacji celowej budżetu państwa. Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33) wprowadziła zmianę źródła finansowanie ww. dofinansowania. Obecnie środki na dofinansowanie pochodzą z Funduszu Pracy i przekazywane są na podstawie umowy zawieranej między ministrem właściwym do spraw pracy a wojewodą - wniosek wojewody - na wyodrębniony rachunek bankowy urzędu wojewódzkiego. Następnie wojewoda przekazuje środki na realizację dofinansowania przez konkretne gminy na wyodrębnione rachunki bankowe tych gmin.

Uprzejmie informuję, że w trakcie przygotowywania przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ww. zmian do Ministerstwa Edukacji Narodowej nie docierały żadne sygnały, że spowodują one także zmiany w sposobie rozliczania się pracodawców z urzędami skarbowymi. Stąd też nie przewidziano żadnych przepisów przejściowych ani też rekompensat dla pracodawców, którzy podpisali umowy z młodocianymi pracownikami przed wejściem w życie nowych przepisów. Pragnę też zauważyć, że także w chwili obecnej nie docierają do Ministerstwa Edukacji Narodowej żadne głosy dotyczące konieczności uwzględniania kwot dofinansowania w rozliczeniach podatkowych za rok 2009. Wdzięczny jestem panom posłom za zwrócenie uwagi na ten problem.

Informuję jednocześnie, że projektowana modernizacja systemu kształcenia zawodowego obejmuje także wypracowanie mechanizmów zachęcających pracodawców do szerszego włączenia się zarówno w proces kształcenia w zawodach, jak i proces ewaluacji jego efektów, i system potwierdzania kwalifikacji w zawodzie.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl