SPS-023-13831/13 - Opodatkowanie CIT dochodów uzyskiwanych przez stowarzyszenia i organizacje społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 marca 2013 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-13831/13 Opodatkowanie CIT dochodów uzyskiwanych przez stowarzyszenia i organizacje społeczne.

Z treści interpelacji wynika, że problem w niej opisany dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów uzyskiwanych przez stowarzyszenia i organizacje społeczne gmin wiejskich, np. koła gospodyń wiejskich, oraz obowiązku prowadzenia przez te podmioty dokumentacji księgowo-podatkowej.

Odnosząc się do przedstawionego zagadnienia, uprzejmie informuję, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, izb gospodarczych, organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła, spółdzielczych związków rewizyjnych, organizacji pracodawców i partii politycznych działających na podstawie odrębnych ustaw - w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. Nr 32, poz. 217, z późn. zm.) taką organizacją jest również koło gospodyń wiejskich.

Ponadto na podstawie przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody m.in. stowarzyszeń, których celem statutowym jest działalność m.in. kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności - w części przeznaczonej na te cele.

Zwolnienia, o których mowa wyżej, zgodnie z art. 17 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie dotyczą dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu i handlu wyrobami przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo wyrobów z ich udziałem.

W związku z powyższym jeżeli wymienione organizacje, w tym koła gospodyń wiejskich, uzyskują dochody ze sprzedaży wyrobów domowych w czasie festynów, dożynek, imprez charytatywnych i dochody te przeznaczą na cele statutowe, o których mowa w powołanych przepisach, wówczas będą zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.

Wobec tego nie znajduję podstaw do zmiany obowiązujących przepisów w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w omawianym zakresie.

W sprawie prowadzenia dokumentacji księgowej uprzejmie informuję, że jednostki posiadające osobowość prawną, w tym stowarzyszenia, są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.).

Jeżeli stowarzyszenia te nie prowadzą działalności gospodarczej, wówczas stosują uproszczone zasady rachunkowości określone w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 137, poz. 1539, z późn. zm.).

Jednocześnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl