SPS-023-13353/09 - Prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie sprawozdań finansowych przez ochotnicze straże pożarne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 stycznia 2010 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-13353/09 Prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie sprawozdań finansowych przez ochotnicze straże pożarne.

Ochotnicze straże pożarne funkcjonujące jako stowarzyszenia na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855, z późn. zm.) jako jednostki posiadające osobowość prawną są zobowiązane do stosowania przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 i Nr 165, poz. 1316). W przypadku, gdy jednostki te nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą stosować uproszczenia określone w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 137, poz. 1539, z późn. zm.).

Biorąc pod uwagę posiadaną przez ochotnicze straże pożarne osobowość prawną, charakter działalności statutowej, a także zapewnienie kontroli przychodów i kosztów, nie występują przesłanki do zwolnienia tych jednostek z obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) dochody jednostek organizacyjnych ochotniczej straży pożarnej w części przeznaczonej na cele statutowe są wolne od podatku. W tym zakresie jednostki te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej. Jednakże zgodnie z art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m. Tymi odrębnymi przepisami są ustawa o rachunkowości oraz rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Określone w art. 17 ust. 1 pkt 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie z obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy ustawy Ordynacja podatkowa nie dotyczy sporządzania oraz składania sprawozdań finansowych właściwemu organowi podatkowemu. W zakresie składania rocznych zeznań CIT-8 w art. 27 ust. 1 ustawy ustawodawca przewiduje zwolnienie jedynie dla wyszczególnionych w tym przepisie grup podatników, tj. podatników podmiotowo zwolnionych z podatku (art. 6 ust. 1), kościelnych osób prawnych prowadzących działalność wymienioną w art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) oraz podmiotów, o których mowa w ustawie z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych (Dz. U. Nr 85, poz. 390, z późn. zm.). Podatnicy przedmiotowo zwolnieni z podatku dochodowego, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4d ustawy, nie zostali tu wymienieni.

Jednocześnie pragnę poinformować, że w najbliższym czasie nie są przewidziane nowelizacje ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i przepisów o rachunkowości w ww. zakresie.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl