SPS-023-12410/12 - Zasady funkcjonowania państwowych funduszy celowych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 stycznia 2013 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-12410/12 Zasady funkcjonowania państwowych funduszy celowych.

Odpowiadając na pismo z dnia 11 grudnia 2012 r. (znak: SPS-023-12410/12), przy którym przekazana została interpelacja pani poseł (...) w sprawie funkcjonowania funduszy celowych, uprzejmie przekazuję przygotowaną informację na temat państwowych funduszy celowych w rozumieniu art. 29 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.), zawierającą wykaz funduszy, dysponentów lub organy dysponujące nimi, źródła przychodów, przewidywany stan środków pieniężnych na koniec 2012 r. oraz podstawy prawne i główny zakres działania, jako uzasadnienie ich istnienia.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że dane dotyczące stanu środków finansowych każdego z funduszy przekazuję według przewidywanego wykonania stanu środków pieniężnych na koniec 2012 r., zawartego w planach finansowych państwowych funduszy celowych stanowiących załącznik nr 6 do projektu ustawy budżetowej na rok 2013. Zauważam bowiem, iż stany środków finansowych każdego dnia ulegają zmianom w zależności od stopnia wykonania zadań publicznych realizowanych przez dany fundusz. Z tego względu najbardziej miarodajne dla analizy funkcjonowania państwowych funduszy celowych są dane zawarte w projekcie ustawy budżetowej na rok 2013 procedowanym w parlamencie.

Informacja na temat państwowych funduszy celowych

Lp.

Nazwa funduszu

Podmiot uprawniony do wydatkowania środków (dysponent)

Źródła przychodów

Przewidywane wykonanie stanu środków pieniężnych na koniec 2012 r.

(w tys. zł)

Podstawa prawna istnienia funduszu i główny zakres działania

1

2

3

4

5

6

1.

Fundusz Kredytu Technologicznego

minister właściwy do spraw gospodarki

- Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego;

- budżet państwa;

102 433

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. Nr 116, poz. 730).

Realizuje działanie 4.3: Kredyt technologiczny Programu Operacyjnego "Innowacyjna gospodarka" (PO IG).

2.

Fundusz Skarbu Państwa

minister skarbu państwa

- 2% przychodów uzyskanych z prywatyzacji w danym roku budżetowym oraz odsetki od tych środków;

- opłaty z tytułu egzaminów na członków rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa;

- środki uzyskane przez wojewodę z tytułu wykonywania zadań, o których mowa w art. 7b ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa (Dz. U. Nr 106, poz. 493, z późn. zm.);

335 206

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa (Dz. U. Nr 106, poz. 493, z późn. zm.). Ze środków funduszu finansowane są przede wszystkim koszty prywatyzacji spółek z udziałem Skarbu Państwa, m.in. koszty ekspertyz i analiz, prowizje za sprzedaż akcji itp., bez których realizacja procesów prywatyzacji nie byłaby możliwa. Środki funduszu przeznacza się również m.in. na koszty gospodarowania mieniem Skarbu Państwa oraz podwyższenie kapitału zakładowego spółek z udziałem Skarbu Państwa, czyli koszty ponoszone przez Skarb Państwa w związku z pełnieniem funkcji właścicielskich dla określonego majątku.

3.

Fundusz Reprywatyzacji

minister skarbu państwa

- środki pochodzące ze sprzedaży 5% akcji należących do Skarbu Państwa w każdej ze spółek powstałych w wyniku komercjalizacji oraz odsetki od tych środków;

4 754 897

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397, z późn. zm.).

Środki funduszu przeznacza się na cele związane z zaspokajaniem roszczeń byłych właścicieli mienia przejętego przez Skarb Państwa.

Wysokość wydatków planowana jest oparciu o zbiorczą szacunkową wartość odszkodowań występujących w postępowaniach sądowych o ustalenie odszkodowania z tytułu przejęcia mienia niezgodnie z obowiązującymi na datę przejęcia przepisami prawa.

4.

Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców

minister skarbu państwa

- 15% przychodów uzyskanych z prywatyzacji w danym roku budżetowym oraz odsetki od tych środków;

1 616 677

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397, z późn. zm.).

Środki funduszu przeznacza się na pomoc w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców oraz udzielanie przedsiębiorcom wsparcia niebędącego pomocą publiczną.

5.

Fundusz Rekompensacyjny

minister skarbu państwa

-wpływy ze sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa z ich częściami składowymi, realizowanej w trybach przetargowych, o których mowa w art. 29 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2004 r. Nr 208, poz. 2128, z późn. zm.), o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 400 000 ha;

- pożyczki z budżetu państwa udzielane w przypadku niedoboru ww. środków w kwocie określonej w ustawie budżetowej;

- inne przychody;

473 708

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 169, poz. 1418, z późn. zm.)

Utworzenie Funduszu Rekompensacyjnego ma na celu sfinansowanie z niego wypłat świadczenia pieniężnego na rzecz osób, którym przysługuje prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej w wyniku wypędzenia z byłego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub jego opuszczenia w związku z wojną rozpoczętą w 1939 r.

6.

Fundusz Emerytalno-Rentowy

prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

- składki na ubezpieczenie emerytalno- rentowe płacone przez ubezpieczonych rolników;

- refundacja ze środków FUS na pokrycie wydatków na świadczenia z innego ubezpieczenia społecznego;

- uzupełniająca dotacja z budżetu państwa;

- dotacja z budżetu państwa przeznaczona na składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników;

100 181

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. Nr 67, poz. 411 oraz Nr 70, poz.416, z późn. zm.). Zadaniem funduszu jest finansowanie:

- gwarantowanych przez państwo świadczeń wypłacanych rolnikom z zakresu ubezpieczenia emerytalno-rentowego,

- emerytur i rent z innego ubezpieczenia społecznego wypłacanych łącznie ze świadczeniami z ubezpieczenia emerytalno-rentowego,

- ubezpieczeń zdrowotnych rolników i ich domowników.

7.

Fundusz Administracyjny

prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

- odpis od funduszu składkowego w wysokości do 9% planowanych wydatków tego funduszu;

- odpis od funduszu emerytalno- rentowego w wysokości do 3,5% planowanych wydatków tego funduszu;

- refundacja kosztów obsługi świadczeń zleconych do realizacji KRUS;

50 579

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. Nr 67, poz. 411 oraz Nr 70, poz.416, z późn. zm.). Fundusz przeznaczony jest na finansowanie kosztów obsługi ubezpieczenia społecznego rolników i kosztów obsługi zadań w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego

8.

Fundusz Prewencji i Rehabilitacji

prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

- odpis od funduszu składkowego w wysokości do 5% planowanych wydatków tego funduszu;

- dotacja z budżetu państwa

2268

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. Nr 67, poz. 411 oraz Nr 70, poz.416, z późn. zm.).

Fundusz przeznaczony jest na finansowanie kosztów rzeczowych działalności związanej z zapobieganiem wypadkom przy pracy rolniczej i chorobom zawodowym rolników oraz udzielaniem pomocy ubezpieczonym i osobom uprawnionym do świadczeń z ubezpieczenia w korzystaniu z różnych form rehabilitacji leczniczej

9.

Fundusz Emerytur Pomostowych

prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

- składki na FEP;

- dotacja z budżetu państwa;

- oprocentowanie rachunków bankowych FEP;

- odsetki od nieterminowo opłacanych składek;

- zwroty nienależnie pobranych świadczeń

2812

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.). Fundusz przeznaczony jest na finansowanie wypłat emerytur pomostowych, odsetek za nieterminowe wypłaty emerytur pomostowych oraz finansowanie odpisu na działalność ZUS.

10.

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych

prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

- składki na ubezpieczenia społeczne, niepodlegające przekazaniu na rzecz otwartych funduszy emerytalnych;

- środki rekompensujące kwoty składek przekazanych na rzecz otwartych funduszy emerytalnych;

- dotacja z budżetu państwa;

- oprocentowanie rachunków bankowych FUS;

- odsetki od nieterminowo regulowanych zobowiązań wobec FUS;

- zwroty nienależnie pobranych świadczeń;

- środki Funduszu Rezerwy Demograficznej;

13 192

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.). Fundusz przeznaczony jest przede wszystkim na:

- wypłaty świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego oraz wypadkowego;

- wydatki na prewencję rentową;

- spłaty kredytów i pożyczek wraz z odsetkami, zaciąganych w celu wypłaty świadczeń z FUS;

- odsetki za nieterminowe wypłaty świadczeń,

- odpisy na działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;

- wydatki na pokrycie niedoboru środków niezbędnych do zapewnienia wypłat emerytur kapitałowych;

- emerytury kapitałowe, środki gwarantowane oraz jednorazowe wypłaty ustalane ze składek zewidencjonowanych na subkoncie

11.

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

minister właściwy do spraw pracy

- zwroty sum wypłaconych z tytułu świadczeń pracowniczych oraz równowartość w nieruchomościach i związanych z nimi prawach przejętych przez dysponenta funduszu za niespłacone w terminie wierzytelności z tytułu wypłaconych świadczeń oraz ustanowionych zabezpieczeń;

- należności z tytułu najmu i dzierżawy mienia;

- inne przychody określone w odrębnych przepisach;

2 453 515

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 1994 r. Nr 1, poz. 1). Obecnie funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. Nr 158, poz. 1121). Głównym celem powołania i działalności funduszu jest zagwarantowanie wypłaty świadczeń dla pracowników w sytuacji niewypłacalności pracodawcy. Środki na realizację powyższego celu pochodzą ze składek płaconych przez pracodawców, windykacji i zwrotów środków od pracodawców oraz z innych dochodów. Wysokość składki na fundusz określa ustawa budżetowa. Poboru składek na fundusz dokonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

12.

Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych

minister zdrowia

- 3% wpływów z dopłat w grach objętych monopolem Państwa;

43 379

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540, z późn. zm.).

Przeciwdziałanie patologiom związanym z uzależnieniem od hazardu lub innych uzależnień niestanowiących uzależnienia od substancji psychoaktywnych i pomoc zarówno osobom uzależnionym, jak i ich bliskim.

13.

Fundusz Wsparcia Policji

komendant główny Policji, komendanci wojewódzcy Policji, komendant stołeczny Policji i komendanci szkół policyjnych

- środki finansowe uzyskane przez Policję na podstawie umów i porozumień zawieranych pomiędzy właściwymi dysponentami funduszu a jednostkami samorządu terytorialnego, państwowymi jednostkami organizacyjnymi, stowarzyszeniami, fundacjami, bankami oraz instytucjami ubezpieczeniowymi, które określają przeznaczenie środków przekazywanych jednostkom Policji;

50

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 z późn. zm.). Środki pozyskane w ramach funduszu celowego przeznacza się na pokrywanie wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych, remontowych, kosztów utrzymania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych Policji, zakup niezbędnych na ich potrzeby towarów i usług, a także na rekompensaty pieniężne za ponadnormatywny czas służby oraz nagrody za osiągnięcia w służbie dla policjantów, którzy realizują zadania z zakresu służby prewencyjnej

14.

Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej

komendant główny PSP, komendanci wojewódzcy PSP, komendanci szkół PSP

- środki finansowe uzyskane przez PSP na podstawie umów lub porozumień zawieranych pomiędzy właściwymi dysponentami funduszu a jednostkami samorządu terytorialnego, organizatorami imprez masowych oraz osobami prawnymi lub fizycznymi, które określają przeznaczenie środków przekazywanych jednostkom PSP;

2269

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.). Uzyskane przez PSP środki przeznaczone są na pokrywanie wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych, remontowych oraz kosztów utrzymania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych PSP, a także na zakup niezbędnych na ich potrzeby towarów i usług, cele statutowe szkół PSP oraz rekompensatę pieniężną za wydłużony czas służby strażaka.

15.

Fundusz Wsparcia Straży Granicznej

komendant główny SG, komendanci oddziałów SG, komendanci ośrodków szkolenia SG

- środki finansowe uzyskane przez SG na podstawie umów zawieranych pomiędzy właściwymi dysponentami funduszu a jednostkami samorządu terytorialnego, państwowymi jednostkami organizacyjnymi, bankami oraz instytucjami ubezpieczeniowymi, które określają przeznaczenie środków przekazywanych jednostkom SG;

265

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 116, poz. 675, z późn. zm.). Uzyskane przez SG środki przeznaczone są na pokrywanie wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych, remontowych oraz kosztów utrzymania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych SG, a także na zakup niezbędnych na ich potrzeby towarów i usług.

16.

Fundusz Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

minister spraw wewnętrznych

- opłaty pobrane za udostępnienie danych lub informacji z centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców;

- opłata ewidencyjna, o której mowa w art. 75 ust. 2, art. 77 ust 3, art. 82 ust. 2, art. 97 ust 1.art 115h ust. 6 pkt 2 i art. 150 ust.1, ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (między innymi za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, nalepki kontrolnej, prawa jazdy, karty pojazdu oraz za wpis terminu kolejnego badania technicznego);

- opłata ewidencyjna, o której mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych;

- opłata ewidencyjna, o której mowa w art. 39g ust 9 pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (za wpis przedsiębiorcy do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek doskonalenia techniki jazdy i ośrodek szkolenia);

- opłata ewidencyjna, o której mowa w art. 25 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych;

- odsetki za zwłokę pobierane z tytułu nieterminowo przekazywanych lub uiszczanych opłat ewidencyjnych.

103 409

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.). Uzyskane środki przeznaczone są na finansowanie wydatków związanych z utworzeniem, rozwojem i funkcjonowaniem centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców. CEPiK jest systemem informatycznym obejmującym centralną bazę danych gromadzącą dane i informacje o pojazdach, ich właścicielach i posiadaczach oraz osobach posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami. Celem budowy CEPiK jest zabezpieczenie interesów państwa i obywateli w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa pojazdów i ich właścicieli poprzez ograniczenie i wyeliminowanie kradzieży pojazdów, zwiększenie efektywności pracy Policji w związku z dostępem do centralnego banku danych, poprawienie bezpieczeństwa ruchu drogowego i usprawnienie pracy organów administracji państwowej w zakresie rejestracji pojazdów i wydawania praw jazdy.

17.

Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego

minister spraw wewnętrznych

- wpłaty dokonywane przez Agencję Mienia Wojskowego w wysokości 93% wpływów uzyskanych z gospodarowania mieniem Skarbu Państwa pochodzącym głównie ze sprzedaży nieruchomości zbędnych oraz mienia ruchomego (uzbrojenia i sprzętu) przekazanych do AMW przez jednostki resortu spraw wewnętrznych;

11 726

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. z 2004 r. Nr 163, poz. 1711, z późn. zm.). Uzyskane środki przeznacza się na realizację zadań inwestycyjnych oraz na modernizację uzbrojenia i wyposażenia jednostek organizacyjnych resortu, w szczególności Policji, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.

18.

Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym

główny geodeta kraju

- sprzedaż map oraz innych materiałów i informacji z centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, z opłat za czynności związane z prowadzeniem tego zasobu, a także inne wpływy;

12 308

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287).

Środki funduszu są przeznaczane na dofinansowanie zadań związanych z aktualizacją i utrzymywaniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w szczególności na:

- zakładanie, aktualizację i modernizację krajowego systemu informacji o terenie, map topograficznych i tematycznych, osnów geodezyjnych, mapy zasadniczej, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, ewidencji gruntów i budynków,

- zakup urządzeń i wyposażenia lokali niezbędnych do prowadzenia zasobu,

- informatyzację zasobu, w tym zakup sprzętu informatycznego i oprogramowania; podnoszenie kwalifikacji pracowników Służby Geodezyjnej i Kartograficznej zatrudnionych w związku z prowadzeniem zasobu poprzez pokrywanie kosztów szkoleń, narad i konferencji w zakresie udostępniania, aktualizacji, utrzymywania i rozwoju tego zasobu,

- opracowywanie, drukowanie i dystrybucję standardów i instrukcji technicznych, a także materiałów informacyjnych dotyczących zasobu oraz upowszechnianie informacji o zasobie,

- działalność wydawniczą Służby Geodezyjnej i Kartograficznej.

19.

Fundusz Promocji Twórczości

minister kultury i dziedzictwa narodowego

- opłaty wnoszone przez producentów i wydawców niekorzystających z ochrony autorskich praw majątkowych;

- zasądzone przez sąd na żądanie twórców (lub innych uprawnionych, np. spadkobierców) wpłaty z tytułu naruszenia autorskich praw majątkowych;

- darowizny osób fizycznych, przedsiębiorstw i innych podmiotów, dobrowolne wpłaty, zapisy testamentowe;

373

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, z późn. zm.).

Celem funduszu jest przyznawanie stypendiów i pomocy socjalnej twórcom z różnych dziedzin sztuki oraz dofinansowanie kosztów wydań utworów o szczególnym znaczeniu dla kultury i nauki, a także wydań dla niewidomych.

O przyznaniu środków z funduszu decyduje minister kultury i dziedzictwa narodowego przy współpracy komisji opiniującej wnioski. Komisja składa się z przedstawicieli środowisk twórczych (stowarzyszeń twórców, organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi).

Z wnioskami do funduszu mogą występować sami twórcy, ale także wydawcy i producenci, stowarzyszenia twórcze, organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub pokrewnymi, instytucje kultury.

20.

Fundusz Promocji Kultury

minister kultury i dziedzictwa narodowego

- 20 % wpływów z dopłat, o których mowa w art. 80 ust 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U Nr 201 poz. 1540 z późn. zm.), czyli dopłata w grach liczbowych, w loteriach pieniężnych i grze telebingo;

41 079

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540, z późn. zm.). Jest ważnym źródłem finansowania sfery kultury. Wydatki Funduszu Promocji Kultury są przeznaczane, wyłącznie na:

1) promowanie lub wspieranie:

- ogólnopolskich i międzynarodowych przedsięwzięć artystycznych, w tym o charakterze edukacyjnym,

- twórczości literackiej i czasopiśmiennictwa oraz działań na rzecz kultury języka polskiego i rozwoju czytelnictwa, wspieranie czasopism kulturalnych i literatury niskonakładowej,

- działań na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa narodowego,

- młodych twórców i artystów,

- działań na rzecz dostępu do dóbr kultury osób niepełnosprawnych,

- zadań realizowanych w ramach projektów, w tym projektów inwestycyjnych oraz projektów współfinansowanych z funduszy europejskich i międzynarodowych, z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego,

- realizacji inwestycji służących promowaniu i wspieraniu przedsięwzięć artystycznych, rozwojowi czytelnictwa, ochronie polskiego dziedzictwa narodowego, promocji młodych twórców i artystów oraz sztuki współczesnej,

- spłaty wieloletnich zobowiązań finansowych i związanych z nimi dodatkowych obciążeń zaciąganych przez instytucje kultury, dla których organizatorem jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, służących realizacji inwestycji, o których mowa w pkt 7,

2) wpłatę na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - dysponent funduszu Promocji Kultury przekazuje corocznie w terminie do dnia 30 marca następnego roku kalendarzowego nie mniej niż 5 % przychodu (wpływów z dopłat) do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na realizację zadań tego Instytutu, 3) koszty obsługi Funduszu Promocji Kultury.

21.

Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej

minister właściwy do spraw kultury fizycznej

- wpływy z dopłat do stawek w grach losowych objętych monopolem państwa;

128 690

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540, z późn. zm.).

Środki funduszu przeznacza się na dofinansowanie zadań wynikających z ustawy tworzącej fundusz celowy:

- przebudowa, remonty i dofinansowanie inwestycji obiektów sportowych,

- rozwijanie sportu wśród dzieci i młodzieży,

- rozwijanie sportu wśród osób niepełnosprawnych.

Dzięki środkom przeznaczonym na zadanie: Przebudowa, remonty i dofinansowanie inwestycji obiektów sportowych realizowany jest szeroko pojęty rozwój infrastruktury sportowej oraz zwiększenie jej dostępności. Efekt ten uzyskiwany jest poprzez dofinansowanie zadań inwestycyjnych obiektów sportowych w ramach wszystkich programów wdrożonych w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Środki przeznaczone na zadanie: Rozwijanie sportu wśród dzieci i młodzieży pozwalają na tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi aktywności sportowej dzieci i młodzieży, propagowanie systematycznej dbałości o zdrowie i sprawność fizyczną, a także zachęcanie do uprawiania różnych sportów. Ponadto zapewnia się młodzieży uzdolnionej sportowo optymalne warunki szkolenia sportowego, a także możliwości podnoszenia poziomu sportowego oraz przygotowania młodych zawodników do reprezentowania kraju we współzawodnictwie międzynarodowym. Środki w ramach: Rozwijania sportu wśród osób niepełnosprawnych mają na celu umożliwienie osobom niepełnosprawnym szerokiego dostępu do kultury fizycznej.

22.

Fundusz Zajęć Sportowych dla Uczniów

minister właściwy do spraw kultury fizycznej

- płaty z usług w zakresie reklamy napojów alkoholowych;

12 919

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2012 r. poz. 1356). Środki funduszu przeznacza się na dofinansowanie zajęć sportowych dla uczniów poniższego zadania wynikającego z ustawy. Głównym celem funduszu jest wyrównywanie szans dostępu do kultury fizycznej, szczególnie dzieci i młodzieży zamieszkałej na terenach najuboższych.

23.

Fundusz Pracy

minister właściwy do spraw pracy przekazuje środki Funduszu Pracy głównie na wyodrębniony rachunek bankowy samorządom powiatowym (powiatowym urzędom pracy) i samorządom wojewódzkim (wojewódzkim urzędom pracy)

- dotacja celowa (środki UE);

- składki wnoszone przez pracodawców; pozostałe przychody (m.in. z tytułu odsetek od środków FP znajdujących się na rachunkach bankowych, odsetek od udzielonych pożyczek, odsetek od środków FP będących w zarządzaniu MF);

6 977 248

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.). Środki funduszu przeznacza się na zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej.

24.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób

- zarząd PFRON (dysponent) w zakresie zadań określonych w planie finansowym PFRON (głównie wydatki na dofinansowanie pracodawcom do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych) - samorządy wojewódzkie i powiatowe w zakresie środków przekazanych tym samorządom przez prezesa zarządu funduszu wg algorytmu (m.in. wydatki na warsztaty terapii zajęciowej, turnusy rehabilitacyjne, zakłady aktywności zawodowej)

- obowiązkowe wpłaty pracodawców;

- dotacja z budżetu państwa;

- środki otrzymane z Unii Europejskiej;

- pozostałe przychody (w tym odsetki);

326 226

Fundusz został utworzony podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.).

Środki PFRON przeznaczane są na rehabilitację zawodową i społeczną oraz zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

25.

Fundusz Nauki i

Technologii

Polskiej

minister właściwy do spraw nauki

- 2% przychodów uzyskanych z prywatyzacji w danym roku budżetowym oraz odsetki od tych środków;

332 300

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397, z późn. zm.).

Środki funduszu przeznaczane są na cele związane z rozwojem nauki i technologii polskiej obejmujące wspieranie szczególnie ważnych kierunków badań naukowych lub prac rozwojowych, wspieranie inwestycji służących potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych oraz promocję i upowszechnianie nauki.

26.

Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy

dyrektor generalny Służby Więziennej

- wpłaty przywięziennych zakładów pracy w wysokości co najmniej 25 % środków uzyskanych z tytułu zwolnień określonych w art. 6 ust.1 i 2 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności (Dz. U. Nr 123, poz. 777, z późn. zm.), tj. z podatku dochodowego od osób prawnych, niepodatkowych należności budżetowych, wpłat na PFRON, opłat z użytkowania lub użytkowania wieczystego gruntu;

- środki pieniężne pochodzące ze spadków, zapisów, darowizn, dotacji, zbiórek i innych źródeł;

- środki pieniężne pochodzące z potrącenia określonego w art. 125 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. Nr 90, poz. 557, z późn. zm.), tj. 25%. wynagrodzenia przysługującego skazanemu za pracę;

27 283

Fundusz został utworzony na podstawie art. 6a ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności (Dz. U. Nr 123, poz. 777, z późn. zm.).

Fundusz bierze udział w realizacji zadania społecznie użytecznego, jakim jest resocjalizacja osób pozbawionych wolności poprzez pracę.

Środki funduszu przeznacza się na finansowanie działań w zakresie resocjalizacji osób pozbawionych wolności, a w szczególności na: tworzenie nowych miejsc pracy dla osób pozbawionych wolności oraz ochronę istniejących, tworzenie w zakładach karnych infrastruktury niezbędnej dla działań resocjalizacyjnych, modernizację przywięziennych zakładów pracy i ich produkcji, organizowanie nauki zawodu i doskonalenia zawodowego dla osób pozbawionych wolności, jak również organizowanie szkolenia w zakresie aktywizacji zawodowej i umiejętności poszukiwania pracy. Ponadto ze środków funduszu mogą być przyznawane pożyczki bądź dotacje podmiotom zatrudniającym osoby pozbawione wolności. Jednocześnie z tytułu zwiększonych kosztów zatrudnienia osób pozbawionych wolności przedsiębiorcy zatrudniający te osoby otrzymują ze środków funduszu ryczałt w wysokości 20% wartości wynagrodzeń przysługujących zatrudnionym osobom pozbawionym wolności, przy czym wypłata ryczałtu następuje na wniosek tych przedsiębiorców.

27.

Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej

minister sprawiedliwości

- środki pieniężne pochodzące z orzeczonych przez sądy nawiązek oraz świadczeń pieniężnych;

- potrąceń w wysokości 10% wynagrodzenia przysługującego za pracę skazanych zatrudnionych na podstawie skierowania do pracy, umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy o pracę nakładczą lub na innej podstawie prawnej;

- wykonanie kar dyscyplinarnych poprzez obniżenie przypadającej skazanemu części wynagrodzenia za pracę, nie więcej niż o 25 %, na okres do 3 miesięcy;

- spadków, zapisów i darowizn;

- dotacji zbiórek i innych źródeł;

6918

Fundusz został utworzony na podstawie art. 43 ustawy z dnia 1 stycznia 2005 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. Nr 90, poz. 557, z późn. zm.).

Dzięki środkom funduszu realizuje się cele pomocy postpenitencjarnej, która jest jedną z form pomocy społecznej udzielanej skazanym, członkom ich rodzin oraz pokrzywdzonym. Środki funduszu przeznaczane są na:

- pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz członkom ich rodzin, zwłaszcza pomoc medyczną, psychologiczną, rehabilitacyjną, prawną oraz materialną, udzielaną przez jednostki niezaliczane do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, w tym stowarzyszenia, fundacje, organizacje i instytucje,

- pomoc postpenitencjarną osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz członkom ich rodzin, udzielaną przez zawodowych kuratorów sądowych oraz Służbę Więzienną,

- pomoc postpenitencjarną osobom, o których mowa w pkt 2, udzielaną przez podmioty wymienione w art. 38 § 1 K.k.w., tj. stowarzyszenia, fundacje, organizacje oraz instytucje, których celem działania jest realizacja zadań wchodzących w zakres uczestnictwa społeczeństwa w wykonywaniu orzeczeń oraz pomocy w społecznej readaptacji skazanych, jak również kościoły i inne związki wyznaniowe oraz osoby godne zaufania,

- działalność podejmowaną lub powierzoną przez ministra sprawiedliwości, jako dysponenta funduszu, mającą na celu wsparcie i rozwój systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz pomocy postpenitencjarnej, w szczególności na:

a) promowanie i wspieranie inicjatyw i przedsięwzięć służących poprawie sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz skutecznej readaptacji skazanych,

b) podejmowanie przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i informacyjnym,

c) pokrywanie kosztów związanych z organizacją i prowadzeniem szkoleń,

d) podejmowanie, organizowanie i zlecanie badań naukowych dotyczących sytuacji oraz potrzeb osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz osób skazanych.

28.

Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych

minister obrony narodowej

- wpływy za udostępnianie poligonów na rzecz wojsk obcych;

- wpływy za specjalistyczne usługi wojskowe wykonywane w czasie realizacji zadań szkoleniowych;

- wpłaty Agencji Mienia Wojskowego stanowiące co najmniej 93% uzyskanego dochodu pomniejszonego o dochód uzyskany z gospodarowania mieniem jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych;

- inne przychody;

113 699

Fundusz został utworzony na podstawie ustawy z dnia 25 maja 2001 r. o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2009 r. Nr 67, poz. 570, z późn. zm.).

Celem funkcjonowania FMSZ jest wspieranie procesu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl