SPS-023-11090/12 - Opodatkowanie akcyzą wyrobów tytoniowych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 grudnia 2012 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-11090/12 Opodatkowanie akcyzą wyrobów tytoniowych.

Zgodnie z ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 z późn. zm.) wyroby tytoniowe, jako grupa wyrobów akcyzowych, podlegają jednakowym zasadom dotyczącym produkcji, przetwarzania oraz przemieszczania. Produkcja wyrobów tytoniowych co do zasady powinna odbywać się w składzie podatkowym.

Artykuł 8 ww. ustawy wskazuje zakres czynności i stanów faktycznych opodatkowanych podatkiem akcyzowym. W konsekwencji opodatkowaniu podlega m.in. produkcja. Jednocześnie art. 98 ust. 1 cytowanej powyżej ustawy stanowi, iż produkcją wyrobów tytoniowych jest ich wytwarzanie, przetwarzanie, a także pakowanie.

Status producenta wyrobów tytoniowych określony został w dyrektywie Rady 2011/64/UE z dnia 21 czerwca 2011 r. w sprawie struktury oraz stawek akcyzy stosowanych do wyrobów tytoniowych. Zgodnie z art. 6 ww. dyrektywy za producenta uznaje się osobę fizyczną lub prawną mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Unii, która przekształca tytoń w wyroby przemysłowe przeznaczone do sprzedaży detalicznej. Również preambuła tej dyrektywy (pkt 7) wskazuje, iż: producent powinien zostać zdefiniowany jako osoba fizyczna lub prawna, która faktycznie przygotowuje wyroby tytoniowe i ustala maksymalną detaliczną cenę sprzedaży dla każdego z państw członkowskich, w którym dane wyroby mają być dopuszczone do konsumpcji.

Brak jest zatem podstaw do uznania za producentów konsumentów, którzy dokonują pocięcia liści tytoniu domowym sposobem w celu wytworzenia skrętów papierosowych, przeznaczonych nie na sprzedaż, lecz wyłącznie na własny użytek (do bezpośredniej konsumpcji).

Zatem konsumenci, o których mowa powyżej, nie są podatnikami akcyzy, a wytworzone tym sposobem skręty papierosowe nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Oznacza to, iż proces polegający na własnoręcznym wytwarzaniu wyłącznie na własny użytek skrętów papierosowych nie stanowi obejścia przepisów z zakresu akcyzy, zatem jest legalny.

Mając na uwadze właściwą interpretację przepisów podatkowych, resort finansów organizuje cykliczne spotkania zarówno z przedstawicielami jednostek organizacyjnych Służby Celnej, jak i przedstawicielami biur Krajowej Informacji Podatkowej. Osoby zajmujące się tematyką akcyzową w izbach i urzędach celnych oraz biurach KIP mają także bezpośredni kontakt telefoniczny bądź e-mailowy z odpowiednimi komórkami Ministerstwa Finansów.

Ponadto Ministerstwo Finansów bieżąco analizuje poprawność wydawanych przez dyrektorów izb skarbowych interpretacji indywidualnych, dotyczących stosowania m.in. przepisów o podatku akcyzowym, a w przypadkach uzasadnionych dokonuje ich zmiany.

Należy równocześnie wskazać na zmianę tych przepisów. Zgodnie z ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej, która jest na ostatnim etapie prac parlamentarnych i wejdzie w życie od 1 stycznia 2013 r., susz tytoniowy (wysuszone liście tytoniu) będzie wyrobem akcyzowym.

Przewiduje się jego opodatkowanie podatkiem akcyzowym w przypadku: importu bądź nabycia wewnątrzwspólnotowego przez podmioty nieuprawnione, sprzedaży podmiotom innym niż uprawnione, nabycia lub posiadania suszu tytoniowego przez podmiot nieuprawniony, jeżeli nie została od niego zapłacona akcyza.

Obowiązek podatkowy nie będzie powstawał w stosunku do podmiotu posiadającego susz tytoniowy, który sam go wyprodukował. Do suszu tytoniowego nie będzie miała zastosowania procedura zawieszenia poboru akcyzy. Ponadto projekt przewiduje w stosunku do suszu tytoniowego, podlegającego opodatkowaniu, obowiązek jego oznaczania znakami akcyzy oraz obrotu tym wyrobem w opakowaniu, nie luzem, w celu umożliwienia sprawowania kontroli nad obrotem tym suszem.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl