SPS-023-10607/12 - Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów przedsiębiorców z wynajmu nieruchomości wykorzystywanej na działalność gospodarczą.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 grudnia 2012 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-10607/12 Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów przedsiębiorców z wynajmu nieruchomości wykorzystywanej na działalność gospodarczą.

Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów (przychodów) uzyskiwanych z działalności gospodarczej regulują ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) oraz ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.).

Stosownie do przepisu art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Dochody z tego rodzaju umów są opodatkowane podobnie jak pozostałe dochody z prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, tj wg skali podatkowej albo według 19-procentowej stawki podatku.

Natomiast przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne określają szczegółowo, którzy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą wybrać tę formę opodatkowania, a którzy są z niej wyłączeni.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako uproszczona forma opodatkowania kierowany jest do osób prowadzących działalność w niewielkich rozmiarach, w związku z czym tę formę opodatkowania może wybrać podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności oraz podatnik kontynuujący działalność, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskał przychody z tej działalności w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym zawiera ponadto uregulowania, które wyłączają możliwość korzystania z tej formy opodatkowania przez podatników osiągających w części lub całości określone przychody.

Przykładowo z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego nie mogą korzystać podatnicy osiągający przychody z działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, z tytułu prowadzenia aptek, lombardów, świadczenia usług prawniczych.

Ponadto zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się także do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

W załączniku nr 2 do ustawy: Wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w lp. 28 wymieniony jest: wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKWiU 68.20.1). Wyłączenie to nie dotyczy jedynie przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Oznacza to, że osiąganie przychodów z wynajmu nieruchomości w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej wyłącza możliwość korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W tym miejscu pragnę jednak jeszcze raz podkreślić, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest fakultatywną formą opodatkowania i podatnik dokonując wyboru opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oprócz zalet tej formy opodatkowania powinien mieć na uwadze również ograniczenia, jakie wiążą się z jej wyborem.

Tym samym powinien uwzględniać także okoliczność, że wybierając zryczałtowaną formę opodatkowania, nie będzie mógł osiągać przychodów z ubocznej działalności polegającej na wynajmie nieruchomości będącej składnikiem majątku wykorzystywanego w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ będzie to skutkować utratą prawa do opodatkowania w tej formie.

Fakultatywny charakter opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oznacza, że w przypadku stwierdzenia nieopłacalności tej formy opodatkowania w odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatnik może z niej zrezygnować i wybrać inną, bardziej dla siebie korzystną formę opodatkowania dochodów z tego tytułu, np. według skali podatkowej lub 19-procentowej stawki podatku.

Mając na uwadze powyższe, nie znajduję uzasadnionych podstaw do zmiany ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tak aby zryczałtowanym podatkiem dochodowym mogły być opodatkowane również przychody z najmu nieruchomości użytkowych będących częścią majątku przedsiębiorstwa.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl