SP/K-861-238-746/99 - Wzajemne potrącenia a egzekucja.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 marca 1999 r. Ministerstwo Finansów SP/K-861-238-746/99 Wzajemne potrącenia a egzekucja.

W związku z otrzymywanymi sygnałami o wystawianiu przez urzędy skarbowe tytułów wykonawczych na zobowiązania Skarbu Państwa pozostałe po zastosowaniu potrącenia, w trybie art. 64 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), zobowiązań podatkowych z wzajemnymi, bezspornymi i wymagalnymi wierzytelnościami podatników wobec Skarbu Państwa przypominam, że zobowiązania te mają charakter cywilnoprawny, a zatem ich dochodzenie w trybie administracyjnym w aktualnym stanie prawnym jest niedopuszczalne.

Postępowania egzekucyjne wszczęte na podstawie takich tytułów wykonawczych powinny być umorzone z urzędu, a nowe tytuły wykonawcze nie powinny być wystawiane.

Jednocześnie informuję, że w Ministerstwie Finansów zostały podjęte działania zmierzające do stworzenia kompleksowej obsługi długu Skarbu Państwa powstałego na mocy art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872).

Do tego czasu istniałaby potrzeba stosowania środków zaradczych.

Dlatego też mając z jednej strony na uwadze, iż powołany art. 64 Ordynacji zawiera szereg ograniczeń uniemożliwiających regulowanie długu Skarbu Państwa w drodze kompensaty, z drugiej zaś skutki finansowe dla budżetu państwa wynikające z nieuregulowania w terminie długu, proszę o rozważenie ewentualnego odroczenia terminu płatności podatków lub rozłożenia na raty zobowiązań podatkowych wierzycieli Skarbu Państwa, których należności nie podlegają potrąceniu, w szczególności, jeśli zdecydują się oni na ograniczenie swoich roszczeń odsetkowych do wysokości należnej opłaty prolongacyjnej.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1999/2/18