Składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez obywatela Niemiec, który jednocześnie ma przyznane prawo do emerytury.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lipca 2009 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez obywatela Niemiec, który jednocześnie ma przyznane prawo do emerytury.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych, (...) uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w Pana wniosku złożonym w dniu 16 czerwca 2009 r. dotyczące braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez obywatela Niemiec, który jednocześnie ma przyznane prawo do emerytury.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 9 czerwca 2009 r. (wpływ w dniu 16 czerwca 2009 r.) zwrócił się Pan do III Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie o udzielenie pisemnej interpretacji w kwestii ustalenia obowiązku opłacania składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że jest Pan obywatelem Niemiec, który ma przyznane prawo do emerytury, prowadzi Pan działalność gospodarczą w ramach spółki jawnej (...) obecnie został Pan wpisany do Ewidencji Działalności Gospodarczej jako osoba fizyczna, która zamierza rozpocząć działalność gospodarczą od 1 stycznia 2010 r.

Pana zdaniem skoro posiada Pan w Stanach Zjednoczonych ustalone prawo do emerytury, to z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym na zasadzie dobrowolności.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii stwierdza się, co następuje.

Zasady ubezpieczeń społecznych osób prowadzących działalność gospodarczą reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.). Zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 1 i 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych oraz wspólników spółki jawnej

W świetle art. 9 ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby prowadzące pozarolniczą działalność mające ustalone prawo do emerytury podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym.

Jednak w odniesieniu do Pana ma zastosowanie art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) który stanowi, że jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności.

Dlatego też, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (...) uznał za prawidłowe Pana stanowisko zawarte we wniosku z dnia 9 czerwca 2009 r. i stwierdził brak podstaw prawnych do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, zarówno w ramach spółki jawnej, jak i indywidualnej działalności na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.), w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie wnosi się na piśmie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (...) za pośrednictwem jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl