Składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przy jednoczesnym zatrudnieniu Pana w Wielkiej Brytanii.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lipca 2009 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przy jednoczesnym zatrudnieniu Pana w Wielkiej Brytanii.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych (...) uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w Pana wniosku złożonym w dniu 22 czerwca 2009 r. dotyczące braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przy jednoczesnym zatrudnieniu Pana w Wielkiej Brytanii.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 5 czerwca 2009 r. (wpływ w dniu 22 czerwca 2009 r.) zwrócił się Pan do (...) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o udzielenie pisemnej interpretacji w kwestii ustalenia właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego w świetle Tytułu II Rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin, przemieszczających się we Wspólnocie.

Z przedstawionego we wniosku stanu przyszłego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą i zamierza podjąć pracę na podstawie umowy o pracę na terenie Wielkiej Brytanii.

Pana zdaniem w oparciu o art. 14c (a) Rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r., po otrzymaniu poświadczonego przez angielską instytucję ubezpieczeniową formularza El01 może Pan wyrejestrować się z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Wyrejestrowanie powinno nastąpić z dniem objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym w Wielkiej Brytanii z tytułu wykonywanej pracy.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii stwierdza się, co następuje.

W odniesieniu do pracowników wykonujących pracą na terytorium Państw członkowskich Unii Europejskiej stosuje się przepisy Rozporządzenia (EWG) Rady nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie oraz Rozporządzenie (EWG) Rady nr 574/74 z dnia 21 marca 1972 r. ustalające sposób stosowania ww. Rozporządzenia.

W świetle art. 14c (a) powołanego Rozporządzenia (EWG) Rady nr 1408/71 osoba będąca równocześnie pracownikiem najemnym na terytorium jednego Państwa członkowskiego i prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium innego Państwa członkowskiego podlega ustawodawstwu Państwa członkowskiego, na którego terytorium wykonuję pracę za wynagrodzeniem.

Rozporządzenie wykonawcze nr 574/72 przewiduje dla przypadku określonego w art. 14c (a) Rozporządzenia (EWG) Rady nr 1408/71, że instytucja, której ustawodawstwo ma zastosowanie wydaje zainteresowanej osobie zaświadczenie stwierdzające, że podlega ona jego ustawodawstwu (art. 12a ust. 7 Rozporządzenia (EWG) Rady nr 574/72).

W takim przypadku powinien Pan dokonać wyrejestrowania na zasadach ogólnych z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzenia działalności na terytorium Polski. Dokonując wyrejestrowania powinien Pan posiadać dokumentację stwierdzającą podleganie ubezpieczeniu społecznemu w Wielkiej Brytanii ze wskazanym numerem ubezpieczenia społecznego. Wyrejestrowanie to powinno nastąpić z dniem objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym w Wielkiej Brytanii z tytułu wykonywanej tam pracy.

Dlatego też, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (...) uznał za prawidłowe Pana stanowisko zawarte we wniosku z dnia 5 czerwca 2009 r. i stwierdził brak podstaw prawnych do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, przy jednoczesnym spełnieniu warunków do podlegania ubezpieczeniu społecznemu pracownika najemnego otrzymującego wynagrodzenie na terytorium Wielkiej Brytanii.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.), w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie wnosi się na piśmie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która wydala decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia poręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl