Ryczałt samochodowy, a podatek dochodowy od osób fizycznych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Ryczałt samochodowy, a podatek dochodowy od osób fizycznych

Pytanie:

Proszę o udzielenie następujących informacji:

- czy dla zleceniobiorcy pobierany ryczałt samochodowy (zwrot kosztów jazd lokalnych) jest przychodem opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych,

- czy do "innych należności związanych z podróżą" należy zaliczyć ryczałt samochodowy na jazdy lokalne?

Odpowiedź:

Informuje się, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 i pkt 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) ryczałt samochodowy oraz diety i inne należności za czas podróży służbowej są to dwie różne kategorie świadczeń zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym o ile wypłacone są pracownikom. Natomiast w przypadku zleceniobiorcy nie będącego pracownikiem będą miały zastosowanie przepisy § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 lutego 2003 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów), oraz zwolnienia niektórych grup płatników z obowiązku pobrania podatku (Dz. U. z 2003 r. Nr 42, poz. 366). W przepisie tym zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego z tytułu diet i innych należności związanych z podróżą, jeżeli świadczenia te otrzymały osoby fizyczne nie będące pracownikami, zaniechanie to nie dotyczy więc przyznanych ryczałtów samochodowych.

Oznacza to, że kwoty ryczałtu samochodowego (zwrot kosztów jazd lokalnych) wypłacane zleceniobiorcy nie będącego pracownikiem podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Płatnik obowiązany jest przy wypłacie tych świadczeń pobierać zaliczki na podatek dochodowy lub zryczałtowany podatek dochodowy w przypadku gdy, kwota należności nie przekracza 146 zł.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl