RP.0441/46/94/32215/2013 - Umorzenie wierzytelności Skarbu Państwa z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 listopada 2013 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku RP.0441/46/94/32215/2013 Umorzenie wierzytelności Skarbu Państwa z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste

Wnioskiem z dnia 16 września 2013 r. (doręczonym w dniu 18 października 2013 r.) Pan Z. S. - Wicestarosta Kościerski zwrócił się o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych, a w szczególności odpowiedzi na pytania:

1.

czy Zarząd Powiatu może dokonać umorzenia wierzytelności Skarbu Państwa z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste, a jeśli tak to w jakiej formie?

2.

czy Zarząd Powiatu może w ten sam sposób dokonać umorzenia wierzytelności, których wartość należności głównej przekracza 40.000,00 zł?

3.

w jaki sposób Zarząd Powiatu powinien udokumentować wystąpienie przesłanek z art. 56 ust. 1 pkt 2-4 ustawy o finansach publicznych?

Przede wszystkim należy zauważyć, że wniosek ten nie został zaopiniowany przez obsługę prawną jednostki, przez co nie spełnia on wymogów określonych Komunikatem w sprawie udzielania przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Gdańsku wyjaśnień w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych (bip.gdansk.rio.gov.pl zakładka informacje/komunikaty).

Odpowiadając natomiast na pytania sprecyzowane we wniosku, należy zauważyć, że rozstrzygnięcia podniesionych wątpliwości należy poszukiwać w przepisach ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.). Uprawnienia dla Zarządu Powiatu do umorzenia wierzytelności Skarbu Państwa z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste wynikają z normy art. 58 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 59 ust. 4 ustawy o finansach publicznych. To znaczy, że dotyczą one wierzytelności, których wartość należności głównej nie przekracza kwoty 40.000 zł. W przypadku, gdy wartość ta przekracza kwotę 40.000 zł, prawo do umorzenia przysługuje dysponentowi części budżetowej, którym w tym wypadku jest Wojewoda Pomorski (art. 58 ust. 1 pkt 4). Kompetencja do umorzenia wierzytelności, w przypadku zarządu powiatu jako organu kolegialnego, powinna być realizowana w formie uchwały.

Kwestie zaś udokumentowania wystąpienia przesłanek z art. 56 ust. 1 pkt 2-4 ww. ustawy wynikają albo z dokumentu potwierdzającego wykreślenie osoby prawnej z właściwego rejestru (art. 56 ust. 1 pkt 2 ustawy) albo z dokumentu potwierdzającego likwidację jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej (pkt 4), czy też z ustalenia wskazującego na zajście uzasadnionego przypuszczenia, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności, bądź z dokumentu potwierdzającego, że postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

Opublikowano: www.bip.gdansk.rio.gov.pl