RO-XV/415/PDOF-524/555/JS/07 - Koszty przeprowadzenia przewodu doktorskiego jako koszty uzyskania przychodów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 stycznia 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku RO-XV/415/PDOF-524/555/JS/07 Koszty przeprowadzenia przewodu doktorskiego jako koszty uzyskania przychodów

Pytanie podatnika

Czy koszty przeprowadzenia przewodu doktorskiego może Pan potraktować jako koszty uzyskania przychodów?

Jest pan zatrudniony na etacie w NZOZ, a jednocześnie prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie indywidualnej praktyki lekarskiej. W ramach podnoszenia kwalifikacji otworzył Pan przewód doktorski na Akademii Medycznej. Koszty jego przeprowadzenia będzie Pan musiał ponieść osobiście w grudniu bieżącego roku bądź w styczniu 2007 r. Nie jest Pan nauczycielem akademickim, jak również w żaden sposób nie jest Pan zobligowany do uzyskania tytułu doktora nauk medycznych w miejscu, gdzie jest Pan zatrudniony na etacie. Jest to Pana decyzja "zainwestowania w siebie", gdyż uzyskanie doktoratu zwiększa prestiż, konkurencyjność na rynku pracy i ewentualne przychody z indywidualnej praktyki. Ponieważ temat pracy doktorskiej wiąże się z zagadnieniami klinicznymi, jest to również forma dokształcania.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.11.2006 r., stwierdza, iż koszty przeprowadzenia przewodu doktorskiego, poniesione przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w formie indywidualnej praktyki lekarskiej, zmierzające do zachowania i doskonalenia tego źródła przychodu, stanowią koszt uzyskania przychodów z tego źródła.

Dla podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r., kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Natomiast w świetle w/w przepisu w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2007 r. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powyższe oznacza, iż kosztami uzyskania przychodów są racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodu bądź zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Wydatki muszą być zatem związane z wykonywaną działalnością gospodarczą, poniesione w celu uzyskania przychodów z tej działalności i nie mogą być wymienione w katalogu wydatków nie uznanych za taki koszt. Wydatki na przeprowadzenie przewodu doktorskiego nie zostały ujęte w katalogu wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodu, zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedstawionym stanie faktycznym prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie indywidualnej praktyki lekarskiej. Poniesie Pan koszty przeprowadzenia przewodu doktorskiego na Akademii Medycznej, a temat pracy doktorskiej wiąże się z zagadnieniami klinicznymi. Należy zatem uznać, iż wydatki poniesione na przeprowadzenie przewodu doktorskiego, związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i służą zdobyciu wiedzy i umiejętności niezbędnych w prowadzonej przez Pana działalności w zakresie usług medycznych. Ponadto prestiż wynikający z uzyskania doktoratu korzystnie wpłynie na konkurencyjność prowadzonej przez Pana praktyki lekarskiej. Przedmiotowe wydatki zmierzają zatem do zachowania i doskonalenia źródła przychodu i stanowią koszt uzyskania przychodów z tego źródła.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl