RO-XV/415/PDOF-139/248/US/06 - Nienależnie pobrana zaliczka na podatek.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 maja 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku RO-XV/415/PDOF-139/248/US/06 Nienależnie pobrana zaliczka na podatek.

"Pytanie podatnika:

Czy składając zeznanie podatkowe za 2005 r. może Pan ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego potrąconego z Pana wynagrodzenia za listopad i grudzień 2005 r.?

(...) Generalną zasadą w podatku dochodowym od osób fizycznych jest zaliczkowy pobór podatku ze źródła. W przypadku gdy podatnik wykazuje przychody ze stosunku pracy, to obowiązek obliczania i pobierania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy ciąży na płatniku, który dokonuje wypłat z tego tytułu, a wynika to z treści art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Po zakończeniu roku podatkowego następuje natomiast roczne obliczenia podatku. Zgodnie z art. 45 ust. 1 powołanej ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W zeznaniu podatkowym podatnik wykazuje wszystkie dochody uzyskane w danym roku podatkowym podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej, tj. uzyskane z wszystkich źródeł przychodów poza dochodami zwolnionymi z opodatkowania.

Ze stanu faktycznego wynika, że płatnik wypłacając Panu w listopadzie i grudniu 2005 r. wynagrodzenie ze stosunku pracy od całości pobrał zaliczki na podatek dochodowy, w tym również od wynagrodzenia w części finansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego (ze środków bezzwrotnej pomocy), które to dochody korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak stwierdzono wyżej to na płatniku ciąży obowiązek obliczenia i pobrania zaliczek na podatek dochodowy. To również płatnik odpowiada za prawidłowe pobranie i odprowadzenia zaliczki - według zasad wynikających z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Znajduje to potwierdzenie w przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. nr 8, poz. 60 ze zm.). W myśl art. 8 tej ustawy płatnik obowiązany jest na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczania i pobierania od podatnika podatku i wpłacania go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Natomiast stosownie do art. 30 § 1 płatnik, który nie wykonał ww. obowiązków odpowiada za podatek pobrany lub pobrany a niewpłacony.

Powyższe nie zwalnia jednak podatnika z odpowiedzialności dokonania prawidłowego rozliczenia w składanym po zakończonym roku zeznaniu podatkowym, gdyż zgodnie z art. 26 ustawy Ordynacja podatkowa to właśnie podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania podatkowe. W związku z tym, że podatek dochodowy od osób fizycznych jest rozliczeniem rocznym, a zobowiązanie z tego tytułu wynika z zeznania rocznego, zatem w sytuacji, gdy płatnik niewłaściwie pobierze zaliczkę na podatek dochodowy, na podatniku ciąży obowiązek prawidłowego rozliczenia w składanym zeznaniu podatkowym.

Stosownie więc do powyższego w składanym zeznaniu rocznym za 2005 r. powinien Pan wykazać tylko dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych opodatkowane wg skali podatkowej. Nie wykazuje Pan natomiast dochodów, które korzystają ze zwolnienia od tego podatku, tj. wynagrodzenia sfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, mimo że płatnik pobrał od nich w trakcie roku zaliczki na podatek dochodowy. Natomiast zaliczkę na podatek dochodowy wykazuje Pan w wysokości faktycznie pobranej przez płatnika. Następnie od łącznych dochodów oblicza Pan należny podatek. Różnica pomiędzy podatkiem należnym za dany rok podatkowy, a sumą zaliczek - jeżeli zaliczki te są większe od należnego podatku - stanowi nadpłatę, która podlega zwrotowi.

Do składanego zeznania podatkowego za 2005 r. nie składa Pan wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatnik składa wtedy, gdy już w złożonym zeznaniu podatkowym popełnił błąd. Wraz z tym wnioskiem należy złożyć korektę zeznania podatkowego. Znajduje to potwierdzenie w przepisach powołanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 72 § 1 pkt 1 tej ustawy za nadpłatę uważa się kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku. Natomiast stosownie do art. 73 § 1 pkt 1 i § 2 ustawy w przypadku podatników podatku dochodowego nadpłata powstaje dopiero z dniem złożenia zeznania rocznego. (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/9/17