RO/436/233/2004 - Zasady rozliczania podatku naliczonego od zakupów służących sprzedaży zwolnionej oraz opodatkowanej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 grudnia 2004 r. Świętokrzyski Urząd Skarbowy w Kielcach RO/436/233/2004 Zasady rozliczania podatku naliczonego od zakupów służących sprzedaży zwolnionej oraz opodatkowanej.

Pytanie podatnika

Jakie są zasady rozliczania podatku naliczonego od zakupów służących sprzedaży zwolnionej oraz opodatkowanej, jeśli udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem wyniósł 1,6%?

Odpowiedź

W związku z pismem L.dz. 2084/04 z dnia 28 października 2004 r. (złożonym w dniu 5 listopada 2004 r.) Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi według art. 86 ust. 2 pkt 1a suma kwot podatku, określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Artykuł 90 ust. 1 i 2 ustawy stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa jw. podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Zgodnie z art. 90 ust. 4 ustawy proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym, na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana w/w proporcja. Proporcję zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Według art. 90 ust. 10 ustawy, w przypadku, gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8

1) przekroczyła 98 % - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o cała kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;

2) nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

W piśmie z dnia 28 października 2004 r. Szpital przekazał dane, z których wynika, że ustalony za rok 2003 według zasad określonych w art. 90 ust. 1-9 udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem za rok 2003 wynosił 1,6%.

Zatem, Szpital dokonując zakupu energii elektrycznej związanej ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną od podatku w proporcji mniejszej niż 2% nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, tak jak stanowi art. 90 ust. 2 ustawy.

W przypadkach odsprzedaży (refakturowania), gdy możliwe jest wyodrębnienie części zakupów energii związanej wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony dotyczący tej sprzedaży.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl