RO/423-9/07 - Kurs waluty stosowany przy wyborze bilansowej metody ustalania różnic kursowych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 27 kwietnia 2007 r. Świętokrzyski Urząd Skarbowy w Kielcach RO/423-9/07 Kurs waluty stosowany przy wyborze bilansowej metody ustalania różnic kursowych.

"(...) Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka wybrała rok podatkowy od 1 lutego do 31 stycznia. Do dochodów Spółki od dnia 1 lutego 2007 roku będą miały zastosowanie przepisy wprowadzone ustawą z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (...). Do końca pierwszego miesiąca podatkowego, tj. do 28.02.2007 r. Spółka zamierza na podstawie art. 9b ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dokonać zawiadomienia o wyborze metody ustalania różnic kursowych w sposób określony w art. 9b ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, tj. na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości, gdyż spełnia i spełniać będzie warunek dotyczący corocznego badania sprawozdania finansowego.

W związku z powyższym Spółka pyta:

Według jakiego kursu należy przeliczać na złote poniesione koszty oraz uzyskane przychody w walutach obcych w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku wyboru ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości?

(...) Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Podatnika Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 roku nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

1)

art. 15a, albo

2)

przepisów o rachunkowości, pod warunkiem, że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.

Wybór metody podatkowej oznacza, że do ustalania różnic kursowych zastosowanie znajdą przepisy zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 9b, art. 12, art. 15 oraz art. 15a), natomiast w przypadku wyboru metody bilansowej do przeliczania różnic kursowych stosuje się przepisy ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (...).

Tak więc w przypadku wyboru metody ustalania różnic kursowych według przepisów ustawy o rachunkowości, w myśl art. 30 ust. 2 ww. ustawy wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze Spółka powinna przeliczać, zarówno dla potrzeb bilansowych jak i podatkowych, na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:

1)

kupna lub sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług korzysta jednostka - w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,

2)

średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie ustalony został inny kurs - w przypadku pozostałych operacji. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/11/8