RO/423-7/06 - Strata na zbyciu udziałów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 2006 r. Świętokrzyski Urząd Skarbowy w Kielcach RO/423-7/06 Strata na zbyciu udziałów.

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki otrzymanego dnia 22.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku złożonym przez Spółkę dnia 22.11.2005 r., posiada ona 100% udziałów w dwóch spółkach należących do holdingowej grupy kapitałowej. W ramach konsolidacji grupy Spółka zamierza dokonać sprzedaży jednej ze spółek zależnych drugiej spółce zależnej, aby ta mogła następnie dokonać połączenia jednostek metodą łączenia udziałów (do dokonania połączenia tą metodą konieczne jest spełnienie warunku posiadania 100% udziałów w spółce przejmowanej przez spółkę przejmującą).

Dokonana wycena tych udziałów wskazuje, że ich wartość rynkowa jest znacznie niższa od kwoty, jaką poniosła Spółka na ich objęcie. W wyniku sprzedaży udziałów Spółka poniesie stratę w wysokości różnicy pomiędzy wydatkami na objęcie udziałów a ceną ich sprzedaży.

W przedstawionym wniosku Spółka pyta, czy w momencie sprzedaży udziałów Spółka jest uprawniona do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na ich objęcie, w sytuacji gdy na skutek zbycia udziałów Spółka poniesie stratę?

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Spółki, Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów różnica jest stratą.

W myśl art. 15 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych.

Jak wynika z ww. przepisów, wydatki na objęcie udziałów w spółce nie podlegają zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, lecz dopiero w momencie ustalania dochodu z ich zbycia. Dotyczy to również sytuacji, gdy wydatki te były wyższe niż przychody osiągnięte z ich sprzedaży, czyli w sytuacji gdy podatnik osiągnął stratę na sprzedaży ww. udziałów. Zapis ww. art. 16 ust. 1 stanowi jedynie o momencie zaliczenia wydatków na nabycie udziałów kosztów uzyskania przychodów, nie warunkuje zaś tego prawa osiągnięciem dochodu.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż przepisy prawa podatkowego nie ograniczają prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na objęcie sprzedawanych udziałów, mimo iż przewyższają one osiągnięty z ich sprzedaży przychód. Należy także pamiętać, że ciężar udowodnienia, iż dany koszt poniesiony został w celu osiągnięcia przychodu, spoczywa na podatniku, gdyż to on wywodzi z tego faktu korzystne dla siebie skutki prawne. Zasadność zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu jak i wysokość uzyskanego przychodu winna wykazać zatem spółka.

Podobny pogląd na powyższe zagadnienie wyraził również Urząd Skarbowy w Koninie w wydanej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego PDI-423/16/03 z dnia 31.12.2003 r., gdzie czytamy m.in.: "Przepis ten stanowi zatem o regule potrącalności kosztów - koszty są potrącalne w momencie zbycia akcji".

Wobec powyższego Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku podatnika jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl