RIO. V-076.11.2012 - Dotacje przysługujące na absolwentów szkół niepublicznych

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 czerwca 2012 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Zielonej Górze RIO. V-076.11.2012 Dotacje przysługujące na absolwentów szkół niepublicznych

Odpowiadając na Pani pismo z dnia 31 maja 2012 r., w sprawie zajęcia stanowiska w kwestii "przysługiwania dotacji na absolwentów szkół niepublicznych", uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

Na podstawie art. 90 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dotacje z budżetu gminy (powiatu) przysługują na każdego ucznia (słuchacza, wychowanka) niepublicznych szkół podstawowych i gimnazjów, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki oraz przedszkoli.

Zasadniczym problemem do rozstrzygnięcia w Pani sprawie - będzie więc określenie, do jakiego momentu osoba pobierająca naukę ma status ucznia a od jakiego momentu - staje się absolwentem.

Jest to szczególnie istotne wobec braku ustawowej definicji absolwenta - w ustawie o systemie oświaty.

Pomocnym dla rozstrzygnięcia powyższego zagadnienia będzie orzecznictwo sądów powszechnych.

W wyroku z dnia 13 grudnia 2011 r., wydanym w sprawie o sygn. akt I SA/Kr 1540/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zajął stanowisko, że podstawowym warunkiem przyznania dotacji, o którym mowa, między innymi - w art. 90 ust. 2a ustawy o systemie oświaty - jest posiadanie statusu ucznia. " Dopóki uczeń oficjalnie nie zakończy nauki, poprzez zdanie egzaminu końcowego, to musi być traktowany jak wychowanek, na którego przysługuje dotacja. Jeżeli natomiast zakończy cykl edukacyjny wcześniej, np. zrezygnuje z nauki, to nie ma podstaw aby na niego przysługiwała dotacja".

Z kolei w wyroku z dnia 14 grudnia 2007 r., wydanym w sprawie o sygnaturze akt IV SA/GL 523/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyraził pogląd, że "uczeń szkoły, który ukończył daną szkołę staje się absolwentem tej szkoły i otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły z datą zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych".

Zestawienie tez zawartych w cytowanych wyżej wyrokach, prowadzi do wniosku, że ustawa o systemie oświaty, przewidując możliwość dotowania niepublicznych placówek oświatowych - zastrzegła prawo do otrzymania dotacji - dla uczniów (wychowanków, słuchaczy - zgodnie z art. 3 pkt 11 powołanej wyżej ustawy o systemie oświaty) nie rozstrzygając jednoznacznie sytuacji absolwentów, z punktu widzenia uprawnienia podmiotu prowadzącego szkołę niepubliczną - do ubiegania się o dotację na absolwentów, mając na uwadze choćby administracyjny termin zakończenia roku szkolnego (31 sierpnia).

Z uwagi na powyższe, w szczególności odwołując się do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach - uznać należy, że osoba która zakończyła roczne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze i ukończyła daną szkołę - staje się jej absolwentem a więc nie powinna być traktowana jak uczeń. Dopóki uczeń oficjalnie nie zakończy nauki, poprzez zdanie egzaminu końcowego - musi być traktowany jako uczeń, na którego przysługuje dotacja, o ile sam nie zrezygnuje z nauki.

Mając powyższe na uwadze, w przypadku uznania przez Panią, że sytuacja w szkołach niepublicznych różni się od stanu faktycznego będącego podstawą wydania powołanych wyżej orzeczeń sądowych - przysługuje prawo - zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, wydanym w dniu 4 września 2008 r. w sprawie o sygn. akt IV CSK 204/08 - wystąpienia z roszczeniem o zapłatę należnej dotacji - na drogę postępowania sądowego.

Jednocześnie wskazuję, że stanowisko zaprezentowane w piśmie - nie jest prawnie wiążącą wykładnią obowiązujących przepisów prawa a stanowi jedynie pogląd Izby w zakresie zagadnień objętych zapytaniem.

Opublikowano: www.zielonagora.rio.gov.pl