Rekomendacja w zakresie zasad i sposobów stosowania wskaźnika referencyjnego WIRON (lub wskaźników referencyjnych z Rodziny Indeksów Składanych WIRON) przy zawieraniu nowych umów w złotych dla produktów faktoringowych (z wyłączeniem produktów dyskontowych) dla produktów bazujących na wskaźniku referencyjnym oferowanych przez podmioty rynku finansowego

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 marca 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego Rekomendacja w zakresie zasad i sposobów stosowania wskaźnika referencyjnego WIRON (lub wskaźników referencyjnych z Rodziny Indeksów Składanych WIRON) przy zawieraniu nowych umów w złotych dla produktów faktoringowych (z wyłączeniem produktów dyskontowych) dla produktów bazujących na wskaźniku referencyjnym oferowanych przez podmioty rynku finansowego

Rekomendacja została przygotowana w celu zapewnienia dokładności i rzetelności stosowania w umowach wskaźników referencyjnych przez podmioty rynku finansowego. Cel ten wynika z ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 oraz ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2021/168 z dnia 10 lutego 2021 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2016/1011 w odniesieniu do wyłączenia dotyczącego niektórych walutowych wskaźników referencyjnych spot państw trzecich i wyznaczenia zamienników niektórych wskaźników referencyjnych, których opracowywania się zaprzestaje oraz w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 648/2012.

Rekomendacja została przygotowana przez Strumień Produkty Bankowe Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych na podstawie analiz i dyskusji ekspertów. Na rekomendację składają się poniższe zalecenia dotyczące zasad naliczania odsetek.

Intencją rekomendacji jest wskazanie podmiotom rynku finansowego najlepszych praktyk w zakresie stosowania wskaźnika referencyjnego WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) lub wskaźników referencyjnych z Rodziny Indeksów Składanych WIRON do ustalania oprocentowania przy zawieraniu z klientami nowych umów dla produktów w złotych bazujących na wskaźniku referencyjnym.

Zalecenia wskazane w rekomendacji nie mają charakteru obligatoryjnego i mogą być stosowane na zasadzie dowolności wyboru z uwzględnieniem specyfiki danego podmiotu rynku finansowego, a także klientów z którymi zawierane są umowy. Podmioty rynku finansowego mogą stosować wskaźnik referencyjny WIRON (lub wskaźniki referencyjne z Rodziny Indeksów Składanych WIRON) w innym zakresie niż wynika to z niniejszej rekomendacji, a także inne stawki lub wskaźniki referencyjne. Podmioty rynku finansowego mogą również przyjąć, na potrzeby określania oprocentowania w umowach, wartość wskaźnika referencyjnego WIRON wyliczoną w sposób inny niż opisany w niniejszej rekomendacji oraz stosować go w sposób inny niż wskazany w niniejszej rekomendacji. Analogicznie, podmioty rynku finansowego nie są związane zakresem zaproponowanych w rekomendacji obowiązków informacyjnych.

Zalecenia wynikają ze zróżnicowania produktowego oraz biznesowego struktury klientów podmiotów rynku świadczących usługi faktoringowe, a także różnych form finansowania przez te podmioty swojej działalności.

Wstęp:

1. Informacje przekazywane w związku z zawarciem umowy z klientem powinny odsyłać do Regulaminu Indeksu Stopy Procentowej WIRON przyjętego Uchwałą Zarządu GPW Benchmark (zwanego dalej Administratorem) nr 85/2022 z dnia 30 listopada 2022 z późn. zm., a w przypadku Rodziny Indeksów Składanych WIRON do Regulaminu Rodziny Indeksów Składanych WIRON, przyjętego Uchwałą Zarządu GPW Benchmark nr 86/2022 z dnia 30 listopada 2022 z późn. zm.), (zwanych dalej Regulaminami). Informacje powinny odsyłać także do wydanego przez Administratora oświadczenia, o którym mowa w tytule IV BMR (Przejrzystość i ochrona konsumentów, art. 27 BMR). Informacje dodatkowe dla klientów powinny być przygotowane także w oparciu o te materiały.

2. Publikacja i udostępnienie wskaźnika referencyjnego WIRON (lub wskaźników referencyjnych z Rodziny Indeksów Składanych WIRON) odbywa się na podstawie Regulaminów.

Produkty faktoringowe (z wyłączeniem produktów dyskontowych)

Zalecenie 1.

Zaleca się oparcie oprocentowania o wskaźnik referencyjny WIRON 1M Stopa Składana.

Przyjmowana wartość WIRON 1M Stopa Składana to wartość udostępniona przez Administratora zgodnie z Regulaminami i aktualizowana przez podmioty rynku finansowego w kolejnych okresach odsetkowych. Zasada wyznaczania daty wskaźnika referencyjnego WIRON 1M Stopa Składana będzie każdorazowo określona w dokumentacji umownej.

Zalecenie 2.

Zaleca się oparcie oprocentowania o wskaźnik referencyjny WIRON opracowywany i publikowany przez Administratora. Dla danego dnia w okresie odsetkowym przyjmowana powinna być ostatnia dostępna w tym dniu wartość wskaźnika referencyjnego WIRON udostępniona przez Administratora.

Zalecenie 3.

Alternatywnie stosuje się, przy wyliczaniu oprocentowania wskaźnik referencyjny WIRON (składany przez podmiot rynku finansowego) według zasady polegającej na przesunięciu okresu obserwacji do 5 dni roboczych w tył (5 days lookback shift).

UZASADNIENIE zalecanych zasad

Zalecenie 1 umożliwia, wymagane przepisami prawa dla niektórych grup klientów, poinformowanie klientów o wysokości oprocentowania przed rozpoczęciem okresu odsetkowego, dzięki czemu klient ma zapewnioną z odpowiednim wyprzedzeniem informację o wysokości wynagrodzenia i czas na zgromadzenie należnych środków. Z uwagi na powyższe, metoda ta została zaproponowana jako pierwsza z zalecanych.

Zasady opisane w Zaleceniu 2 oraz Zaleceniu 3 biorą pod uwagę dzienną zmienność stóp procentowych na rynkach finansowych, a wykorzystanie w Zaleceniu 3 przesunięcia wartości stopy procentowej do pięciu dni pozwala dodatkowo na przekazanie informacji klientom o wysokości wynagrodzenia przed terminem jego płatności.

Stosowanie dwóch alternatywnych zaleceń (Zalecenia 2 i Zalecenia 3) do Zalecenia 1 wynika ze zróżnicowania podmiotów świadczących usługi faktoringowe oraz różnorodności ich źródeł finansowania (kredyty w rachunku bieżącym, kredyty w rachunkach kredytowych, obligacje). Umożliwia to lepsze dopasowanie oprocentowania aktywów do pasywów, a tym samym pozwala w pełniejszym stopniu na zarządzanie ryzykiem bazowym przez podmioty rynku finansowego poprzez odpowiedni dobór stóp bazowych dla aktywów i pasywów.

Opublikowano: www.knf.gov.pl