PV/443-53/05 - Wystawienie faktury na zaliczkę z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 listopada 2005 r. Urząd Skarbowy w Świeciu PV/443-53/05 Wystawienie faktury na zaliczkę z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Pytanie podatnika

Czy wystawiając fakturę na sumę wpłaconej przez kontrahenta zaliczki z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, zastosował prawidłową stawkę VAT.

Postanowienie

Na podstawie: art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 10 sierpnia 2005 r. złożonym do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przez Pana..., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług zaliczki z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, po analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, zgodnie z którym zaliczka z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy podlega opodatkowaniu VAT według stawki 0 %

uznaję

stanowisko za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 12 sierpnia 2005 r. wystąpił Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie produkcji stolarki drzwiowej i okiennej. Jest Pan zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług zidentyfikowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT UE). W ramach prowadzonej działalności dostarcza Pan stolarkę również dla klientów spoza Polski, głównie do Niemiec. Otrzymał Pan zamówienie na drzwi wewnętrzne od nowego klienta z Niemiec, który jest podatnikiem VAT UE. Klient ten wpłacił na Pana konto zaliczkę na poczet przyszłej dostawy, co udokumentował Pan fakturą VAT, na której zastosował Pan stawkę 0 % VAT.

W złożonym wniosku zwrócił się Pan z zapytaniem, czy wystawiając fakturę na sumę wpłaconej przez kontrahenta zaliczki zastosował Pan prawidłową stawkę VAT.

Zdaniem Pana, właściwą stawką jest 0 %, gdyż transakcja z niemieckim klientem - podatnikiem VAT UE stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę, która w myśl art. 42 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu według stawki 0 %.

Odnosząc się do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy, w przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Natomiast w myśl art. 20 ust. 3 jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Zgodnie z art. 41 ust. 3 ww. ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki VAT 0 %, z zastrzeżeniem art. 42 ust. 1, tj. pod warunkiem, że:

podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer VAT UE na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;

podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Stosownie do art. 42 ust. 12 i 13 ustawy o VAT jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji prowadzonej dla potrzeb rozliczenia podatku od towarów i usług, jako dostawę na terytorium kraju, a co za tym idzie opodatkowuje według stawki obowiązującej dla danego towaru. Natomiast otrzymanie przez podatnika dowodu potwierdzającego wywóz towarów z terytorium kraju w terminie późniejszym, upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej VAT-UE, w której wykazał dostawę towarów.

Z powyższego wynika, iż art. 42 ustawy o VAT dotyczy wyłącznie dokonanych dostaw wewnątrzwspólnotowych, nie ma natomiast zastosowania do zaliczek otrzymywanych przed dokonaniem dostawy.

Jednakże w związku z tym, że otrzymanie zaliczki przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów powoduje powstanie obowiązku podatkowego właśnie z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w przypadku zaliczki z tego tytułu właściwą stawką, na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy o VAT, będzie stawka w wysokości 0 %.

Wobec powyższego, w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym, zaliczka otrzymana od niemieckiego kontrahenta, na poczet przyszłej dostawy stanowiącej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, podlega opodatkowaniu VAT według stawki 0 %, a wystawienie faktury potwierdzającej jej wpłatę powoduje powstanie obowiązku podatkowego z tego tytułu.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Niniejsza interpretacja, zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl