PV/443-453/IV/2005/MS - Czy oddział, za pośrednictwem którego jest prowadzona działalność Spółki w Polsce jest odrębnym od Spółki podatnikiem VAT?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 grudnia 2005 r. Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku PV/443-453/IV/2005/MS Czy oddział, za pośrednictwem którego jest prowadzona działalność Spółki w Polsce jest odrębnym od Spółki podatnikiem VAT?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, z dnia 2 listopada 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 4 listopada 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie posługiwania się przez oddział zagranicznego przedsiębiorcy na potrzeby podatku od towarów i usług numerem identyfikacji podatkowej nadanym uprzednio temu przedsiębiorcy jako nierezydentowi w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej zwanej ustawą o VAT

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik jest podmiotem zagranicznym z siedzibą w innym państwie członkowskim Wspólnoty, który w związku z wykonywaniem na terytorium kraju czynności podlegających opodatkowaniu dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb podatku od towarów i usług w Polsce. W konsekwencji Podatnikowi został w tym celu nadany numer identyfikacji podatkowej. Z uwagi na rozszerzenie, z upływem czasu, zakresu czynności wykonywanych na terytorium kraju Podatnik dokonał - na podstawie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.) - rejestracji oddziału w Polsce jako tzw. oddział przedsiębiorcy zagranicznego.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się o udzielenie pisemnej interpretacji o sposobie i zakresie zastosowania przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT tj. czy oddział, za pośrednictwem którego jest prowadzona działalność Spółki w Polsce, nie jest odrębnym od Spółki podatnikiem i czy w związku z tym ma obowiązek posługiwania się na potrzeby podatku VAT numerem identyfikacji podatkowej nadanym uprzednio Spółce.

Zdaniem Wnioskodawcy oddział, za pomocą którego Spółka (przedsiębiorca zagraniczny) prowadzi działalność w Polsce, nie stanowi odrębnego od Spółki podatnika podatku VAT i z tego względu oddział ten powinien posługiwać się tym samym numerem identyfikacji podatkowej, który został nadany Spółce przy wcześniejszej rejestracji dla celów podatku VAT w Polsce. W konsekwencji nie jest konieczna odrębna rejestracja oddziału dla potrzeb podatku VAT w kraju.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Podatnik - przedsiębiorca zagraniczny - w związku z wykonywaniem na terytorium kraju czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT dokonał rejestracji na potrzeby tego podatku. Następnie w konsekwencji rozszerzenia zakresu dokonywanych czynności zarejestrował w Polsce oddział.

Zgodnie z art. 5 pkt 2 lit. b) ustawy o swobodzie działalności gospodarczej osobą zagraniczną jest osoba prawna z siedzibą za granicą. Natomiast, stosownie do punktu 3 cyt. przepisu przedsiębiorcą zagranicznym jest osoba zagraniczna wykonująca działalność gospodarczą za granicą, zaś oddziałem, w myśl punktu 4 tegoż przepisu wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Mocą art. 13 ust. 1 cyt. ustawy osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy polscy.

Zgodnie z treścią art. 85 ust. 1 dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni mogą, na zasadzie wzajemności, o ile ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Do tworzenia oddziałów przez m.in. przedsiębiorców zagranicznych z państw członkowskich Unii Europejskiej przepis art. 13 ust. 1 stosuje się odpowiednio (art. 85 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

W myśl art. 86 cyt. ustawy przedsiębiorca zagraniczny tworzący oddział może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego. Ponadto, jak wynika z brzmienia art. 88 tej ustawy przedsiębiorca zagraniczny może rozpocząć działalność w ramach oddziału po uzyskaniu wpisu oddziału do rejestru przedsiębiorców.

Należy również zwrócić uwagę na treść art. 90 pkt 1, zgodnie z którą przedsiębiorca zagraniczny, który utworzył oddział, jest obowiązany używać do oznaczenia oddziału oryginalnej nazwy przedsiębiorcy zagranicznego wraz z przetłumaczoną na język polski nazwą formy prawnej przedsiębiorcy oraz dodaniem wyrazów "oddział w Polsce".

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawne należy stwierdzić, iż przedsiębiorca zagraniczny oraz jego oddział w Polsce stanowią jeden podmiot - osobę prawną.

Odnosząc powyższe do regulacji zawartych w ustawie o VAT - w szczególności art. 15 ust. 1 oraz art. 96 ust. 1 należy stwierdzić, iż Wnioskodawca - prowadząc na terytorium kraju działalność w ramach oddziału - powinien posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej nadanym mu uprzednio i w konsekwencji nie jest konieczna ponowna, odrębna rejestracja oddziału dla potrzeb podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 96 ust. 1 podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Natomiast, w myśl art. 15 ust. 1 podmiotami tymi (podatnikami) są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Mając na uwadze powyżej przytoczone przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - a w szczególności definicje zawarte w art. 5 oraz treść art. 13 i art. 85 - należy stwierdzić, iż przedsiębiorca z innego państwa członkowskiego Wspólnoty może utworzyć oddział na terytorium RP na takich samych zasadach jak przedsiębiorca polski tworzy oddział w kraju. W świetle obowiązującej ustawy o VAT zakład (oddział) osoby prawnej nie jest traktowany jako odrębny podatnik. Ustawodawca odstąpił od obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004 r. możliwości, wynikającej z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) odrębnej rejestracji jako podatników VAT zakładów (oddziałów) osoby prawnej wykonujących czynności opodatkowane podatkiem VAT.

Na mocy art. 157 ust. 2 pkt 2 obowiązującej obecnie ustawy o podatku od towarów i usług, oddziały osób prawnych tracą z dniem 1 maja 2004 r. status samodzielnego podatnika podatku od towarów i usług. Artykuł 160 cyt. ustawy zawiera postanowienia odnoszące się do zakładów, które od dnia 1 maja 2004 r. nie mogą być już samodzielnie rozliczającymi się podatnikami.

Osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się do 30 kwietnia 2004 r. jako odrębni podatnicy, wstępuje na podstawie art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. z dniem 1 maja 2004 r. we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki swojego zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem - w zakresie, w jakim dotyczą podatku od towarów i usług.

Skoro zatem, jak stwierdzono powyżej, przedsiębiorca zagraniczny oraz jego oddział w Polsce stanowią jeden podmiot (również w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT), to brak jest podstaw do posługiwania się przez ten oddział innym numerem identyfikacji podatkowej dla potrzeb podatku od towarów i usług niż nadanym uprzednio przedsiębiorcy zagranicznemu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl