PV/443-308/IV/2005/JD - Wskazanie okresu rozliczeniowego korekty podstawy opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów wynikającej z udzielonego przez dostawcę, po miesiącu rozliczenia nabycia, rabatu, upustu, lub zwrotu kwoty z tytułu dokonanego nabycia

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 października 2005 r. Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku PV/443-308/IV/2005/JD Wskazanie okresu rozliczeniowego korekty podstawy opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów wynikającej z udzielonego przez dostawcę, po miesiącu rozliczenia nabycia, rabatu, upustu, lub zwrotu kwoty z tytułu dokonanego nabycia

Pytanie podatnika

W którym miesiącu podatnik powinien rozliczyć korektę podstawy opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, wynikającą z udzielonego przez dostawcę, po miesiącu rozliczenia nabycia, rabatu, upustu, lub zwrotu kwoty z tytułu dokonanego nabycia?

Postanowienie

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 23.06.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu dnia 05.07.2005 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wskazania właściwego okresu rozliczeniowego oraz sposobu przeliczenia kwoty wykazanej w walucie obcej na fakturze korygującej, w celu ujęcia korekty podstawy opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w zakresie okresu rozliczeniowego właściwego dla dokonania korekty podstawy opodatkowania, natomiast prawidłowe w zakresie sposobu przeliczenia kwot wykazanych na fakturze korygującej w walucie obcej, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik dokonał w kwietniu 2005 r. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i rozliczył podatek należny oraz naliczony, wystawiając zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT fakturę wewnętrzną i stosując kurs średni NBP z dnia wystawienia faktury. W maju 2005 r. dostawca unijny wystawił notę (fakturę) korygującą cenę z tytułu rabatu, do dostawy dokonanej w kwietniu 2005 r. Podatnik otrzymał tę notę (fakturę) w czerwcu 2005 r.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, w którym miesiącu powinien rozliczyć korektę podstawy opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, wynikającą z udzielonego przez dostawcę, po miesiącu rozliczenia nabycia, rabatu, upustu, lub zwrotu kwoty z tytułu dokonanego nabycia.

Zdaniem Podatnika temat ten regulują przepisy art. 20 ust. 5 i 6, art. 106 ust. 7 ustawy o VAT oraz przepis § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem, zdaniem Podatnika, otrzymanie faktury korygującej, dotyczącej rozliczonego w poprzednich miesiącach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, powoduje obowiązek dokonania korekty podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 20 ust. 5 i 6 ustawy o VAT, w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury korygującej, stosując kurs średni NBP z dnia wystawienia pierwotnej faktury przez dostawcę.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik stwierdza, że dokonał w kwietniu 2005 r. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, które wykazał w deklaracji za kwiecień 2005 r.

W myśl art. 31 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Stosownie do treści art. 31 ust. 2 podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1, obejmuje:

- podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku; (brzmienie obowiązujące od dnia 01.06.2005 r.)

- wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

W myśl art. 31 ust. 3 przy ustalaniu podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1, przepis art. 29 ust. 4 stosuje się odpowiednio (brzmienie obowiązujące od dnia 01.06.2005 r.).

Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z korekt faktur.

Natomiast treść przywołanych powyżej przepisów art. 31 ust. 2 pkt 1 i ust. 3 w brzmieniu obowiązującym przed 01.06.2005 r. miała postać:

- podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów (ust. 2 pkt 1),

podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1, nie obejmuje:

- rabatów za zapłatę z góry,

- opustów i zwrotów kwot z tytułu dokonanego nabycia udzielonych podmiotowi dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia (ust. 3).

Mając powyższe na uwadze należy jednak stwierdzić, iż różnice w brzmieniu przepisów art. 31 przed i od dnia 01.06.2005 r. nie mają wpływu na rozstrzygnięcie przedmiotowej kwestii.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. W myśl ust. 6 cytowanego wyżej artykułu, w przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Ponieważ w przedmiotowym stanie faktycznym w czerwcu 2005 r. Podatnik otrzymał fakturę korygującą (wynikającą z rabatu - sytuacji zaistniałej po dokonanej dostawie) wystawioną w maju 2005 r. przez podatnika podatku od wartości dodanej uznać należy, iż zgodnie z cytowanym wyżej art. 20 ust. 6 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstał z chwilą wystawienia tej faktury korygującej tj. w maju 2005 r.

Zatem okresem rozliczeniowym właściwym dla ujęcia korekty podstawy opodatkowania jest maj 2005 r., a nie czerwiec 2005 r. - miesiąc, w którym Podatnik otrzymał fakturę korygującą.

W myśl art. 106 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku m.in. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.

Zgodnie z art. 106 ust. 12 ustawy o VAT, minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, jeżeli na fakturach wykazywane są kwoty w walutach obcych, z uwzględnieniem przepisów w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego. Minister Finansów skorzystał z powyższego uprawnienia i wydał rozporządzenie z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), w którym określił m.in. sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w przypadku, gdy kwoty te są wykazywane w walutach obcych.

Przepis § 37 ust. 1 cytowanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów stanowi, że kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Z kolei ust. 2 § 37 stanowi, że w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Natomiast w myśl ust. 3 - w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Z kolei przepis ust. 4 § 37 cytowanego wyżej rozporządzenia stanowi, że przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług.

Biorąc pod uwagę powyższe, w fakturach wewnętrznych oraz ich korektach należy ująć kwoty wynikające z przeliczeń walut obcych według średniego kursu walut wyliczonego i ogłoszonego przez NBP w dniu wystawienia faktur pierwotnych przez dostawcę (kontrahenta zagranicznego). Z powyższych bowiem przepisów wynika, że zastosowany według ich postanowień kurs średni waluty obcej nie podlega korekcie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl