PUS.II/443/97/2005/JZ - Dokumenty uprawniające podatnika do zastosowania stawki 0% podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 lipca 2005 r. Podkarpacki Urząd Skarbowy w Rzeszowie PUS.II/443/97/2005/JZ Dokumenty uprawniające podatnika do zastosowania stawki 0% podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 42 ust. 1 pkt 2, ust. 3, ust. 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 07.06.2005 r. (znak FK/1/3/2005 z datą wpływu 09.06.2005 r.) dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług, w odniesieniu do stanu faktycznego opisanego w pkt 1 ww. pisma, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.

Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik dokonuje sprzedaży towarów na terytorium Unii Europejskiej w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i z tytułu powyższych transakcji posiada następujące dokumenty:

1. kopie faktury sprzedaży;

2. specyfikacje wysyłanego towaru;

3. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika odpowiedzialnego za wywóz towarów, z których nie wynika jednak jednoznacznie, a więc w sposób niebudzący wątpliwości, iż towar został dostarczony do miejsca przeznaczenia.

Wątpliwości dotyczą kwestii, czy Podatnik, posiadając powyższe dokumenty oraz dowody potwierdzające przez nabywcę przyjęcie towaru w postaci potwierdzonej przez kontrahenta kopii faktury lub przelewu bankowego, będzie miał prawo do zastosowania z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0%. Zdaniem Spółki dokumenty te uprawniają Podatnika do zastosowania z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0%.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie wyjaśnia, iż:

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług zwanej dalej ustawą, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 0%. Zastosowanie przez podatnika stawki podatku od towarów i usług w tej wysokości jest jednak uzależnione od spełnienia przez niego szeregu warunków, wśród których jest między innymi wymóg posiadania w prowadzonej dokumentacji dowodów świadczących o tym, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Podatnik winien posiadać te dokumenty przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy (art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy). W myśl przepisu art. 42 ust. 3 ustawy dowodami tymi są następujące dokumenty:

1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi lub spedytorowi);

2. kopia faktury;

3. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.

Dokumenty powyższe muszą łącznie potwierdzać dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy, dlatego konieczne jest posiadanie przez Podatnika wszystkich wymienionych w tym artykule dowodów. Zgodnie natomiast z art. 42 ust. 11 ustawy w przypadku, gdy powyższe dokumenty (o których mowa w art. 42 ust. 3-5) nie potwierdzają jednoznacznie (a więc w sposób niebudzący wątpliwości) dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów dowodami, które mogą dokumentować wewnątrzwspólnotową dostawę (o których mowa w cyt. wyżej przepisie art. 42 ust. 1 pkt 2) mogą być w szczególności:

1. korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;

2. dokumenty dotyczące ubezpieczenia, kosztów frachtu;

3. dokument potwierdzający zapłatę za towar, a w przypadku gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie - dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;

4. dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Powyższe oznacza, iż jeżeli Podatnik posiada dowody wymienione we wspomnianym art. 42 ust. 11 ustawy, potwierdzające fakt wywiezienia towarów z terytorium kraju oraz dostarczenia ich do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego (z uwzględnieniem treści dokumentów zawartych w art. 42 ust. 3 ustawy), to będzie mógł zastosować z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0%. Odnosząc powyższe do treści zapytania stwierdzić należy, iż dokumenty wymienione przez Podatnika w zapytaniu, tj. potwierdzona kopia faktury oraz przelew bankowy kontrahenta dokumentujący zapłatę za towar przy uwzględnieniu treści art. 42 ust. 11 mogą stanowić podstawę do zastosowania przez Spółkę stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0%. Zaznaczyć jednak należy, iż przepis art. 42 ust. 11 ustawy ma charakter subsydiarny i nie zwalnia Podatnika od obowiązków przewidzianych w art. 42 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 ustawy. Z kolei użyty przez ustawodawcę zwrot w "szczególności" oznacza, iż nie jest to katalog zamknięty, dlatego Podatnik ma prawo udokumentować (w odniesieniu do sytuacji określonej w art. 42 ust. 11 ustawy) wywiezienie towarów z terytorium kraju oraz dostarczenie ich nabywcy na terytorium państwa członkowskiego w sposób przez siebie przewidziany, mając oczywiście na uwadze udowodnienie faktu jego zaistnienia.

Uwzględniając powyższe, stwierdzić należy, iż stanowisko Podatnika przedstawione w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku Podatnika, tj. 09.06.2005 r., i traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów. Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, ul. Geodetów 1. Zażalenie należy zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wnieść w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia za pośrednictwem organu, który je wydał. Zażalenie winno zawierać zgodnie z art. 222 w zw. z art. 239 Ordynacji podatkowej zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl