PUS.II/443/93/06/MB - Wniesienie aportu a korekta podatku naliczonego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 września 2006 r. Podkarpacki Urząd Skarbowy w Rzeszowie PUS.II/443/93/06/MB Wniesienie aportu a korekta podatku naliczonego

Pytanie podatnika

Wątpliwości Podatnika dotyczą m.in. kwestii, czy do wnoszonego przez Spółkę wkładu niepieniężnego będzie miał zastosowanie § 8 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz czy czynność wniesienia aportu nie powoduje konieczności dokonywania korekty podatku naliczonego od będących przedmiotem aportu wyposażenia, towarów i środków trwałych.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - w odpowiedzi na pismo z dnia 19.06.2006 r., bez znaku (z datą wpływu do tut. urzędu 23.06.2006 r.), uzupełnione w dniu 24.07.2006 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku za prawidłowe.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 19.06.2006 r., uzupełnionym pismem z dnia 24.07.2006 r. stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zamierza wnieść zorganizowaną część prowadzonego przedsiębiorstwa (obejmującą wartości materialne, niematerialne i prawne) w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której wspólnikiem będzie udziałowiec z USA.

Wątpliwości Podatnika dotyczą m.in. kwestii, czy do wnoszonego przez Spółkę wkładu niepieniężnego będzie miał zastosowanie § 8 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz czy czynność wniesienia aportu nie powoduje konieczności dokonywania korekty podatku naliczonego od będących przedmiotem aportu wyposażenia, towarów i środków trwałych.

Zdaniem Wnioskodawcy wniesienie ww. aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie czynnością zwolnioną przedmiotowo z podatku, nie będzie jednak powodować obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego od wyposażenia, towarów i środków trwałych.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Przedmiotem aportu wnoszonego przez Podatnika do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są towary, wyposażenie oraz środki trwałe. Wniesione zostaną zarówno wartości materialne, oraz niematerialne i prawne m.in. umowy zawarte z kontrahentami, umowy leasingowe oraz zobowiązania dotyczące sensu stricte wnoszonej zorganizowanej części np. ubezpieczenia, zobowiązania z tytułu umów leasingowych, zdolności i umiejętności pracownicze, które przejmie nowa spółka. Tak określony wkład niepieniężny wypełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zawartą w art. 4a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.), co potwierdził Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego odrębnym postanowieniem (pismo z dnia 12.09.2006 r., nr PUS.I/423/55-2/06).

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwanego dalej rozporządzeniem, zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Jak wynika z przytoczonego przepisu rozporządzenia, zakres przedmiotowy zwolnienia nie został ograniczony do określonych rodzajów aportu, zatem również wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy uznać za czynność zwolnioną z opodatkowania na podstawie ww. przepisu rozporządzenia.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z powyższego przepisu wynika, iż realizacja prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić wówczas gdy dokonany zakup jest związany ze sprzedażą opodatkowaną. Zasada potrącalności podatku od towarów i usług wynikająca z art. 86 ust. 1 ustawy ma zastosowanie przy nabyciu towarów dokonanym z zamiarem wykorzystania ich w działalności opodatkowanej. Bez znaczenia pozostaje fakt, że towary te zostały później wniesione aportem do nowej spółki. Jeżeli zatem w chwili nabycia towarów przysługiwało Podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku ze sprzedażą opodatkowaną, to należy uznać, że późniejsze przekazanie tych towarów jako wkładu niepieniężnego do spółki z o.o. nie pozbawia Podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z ich zakupem.

Stosownie do powyższego należy stwierdzić, iż w stanie faktycznym przedstawionym przez Podatnika, wniesienie aportem do spółki z o.o. towarów, wyposażenia oraz środków trwałych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, przy zakupie których został odliczony podatek naliczony, nie powoduje konieczności korygowania odliczonego wcześniej podatku naliczonego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl