PUS II/443/85/04 - Potwierdzenie przyjęcia przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego w formie elektronicznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 lipca 2004 r. Podkarpacki Urząd Skarbowy w Rzeszowie PUS II/443/85/04 Potwierdzenie przyjęcia przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego w formie elektronicznej.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 24.05.2004 r. (z datą wpływu do tut. organu 25.05.2004 r., znak: FG/GP-40/2004) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie wyjaśnia:

Z ww. pisma wynika, iż wątpliwości podatnika dotyczą kwestii cyt. "wyjaśnienia wątpliwości, czy w świetle przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w celu zastosowania stawki podatku w wysokości 0% z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jako dokument, o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt 4, wystarczającym będzie potwierdzony elektronicznie w e-mail odbiór towarów, za cały miesiąc kalendarzowy, wyspecyfikowanych w załączonym pliku Excel".

Zgodnie z zapisem art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, wenątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki 0-procentowej pod warunkiem, że podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacji podatkowej dla transakcji wenątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowania dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów. Ponadto podatnik przed złożeniem deklaracji za dany okres rozliczeniowy (miesiąc, kwartał) musi posiadać w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wenątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju (Polski) i dostarczone do nabywcy na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego. Dowodami takimi są - zgodnie z przepisem art. 42 ust. 3 pkt 1-4 ustawy - następujące dokumenty, jeżeli dokumenty te potwierdzają łącznie dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora, odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa innego niż Polska, w sytuacji gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),

2. kopia faktury dostawy,

3. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,

4. dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa innym niż terytorium, z którego towar wywieziono.

Zauważyć należy, iż w przypadku zapisu art. 42 ust. 3 pkt 4 ustawodawca nie sprecyzował, o jaki dokument chodzi. Oznacza to, iż dopuszczalne jest potwierdzenie przyjęcia, o którym mowa w cyt. wyżej przepisie w formie elektronicznej, pod warunkiem jednak, iż potwierdzenie takie zostanie zaopatrzone w podpis elektroniczny. Zgodnie bowiem z przepisem art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 16.09.2001 r. o podpisie elektronicznym dane w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu wywołują taki sam skutek prawny, jak dokument zawierający własnoręczny podpis.

Informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielono na podstawie stanu faktycznego wynikającego z pisma podatnika, według stanu prawnego na dzień 23.07.2004 r.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl