PUS.II/443/56/2007/MB - Czy przeliczenie faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę na złotówki po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia tej faktury jest prawidłowe?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 września 2007 r. Podkarpacki Urząd Skarbowy w Rzeszowie PUS.II/443/56/2007/MB Czy przeliczenie faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę na złotówki po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia tej faktury jest prawidłowe?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm. w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 lipca 2007 r.), art. 106 ust. 1 i ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), - § 37 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), w odpowiedzi na wniosek z dnia 22 czerwca 2007 r., w sprawie udzielenia informacji o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku za prawidłowe w sytuacji gdy faktury są wystawiane przed wyliczeniem i ogłoszeniem przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 22 czerwca 2007 r. stanu faktycznego wynika, iż "I." Sp. z o.o. realizuje wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów oraz eksport (...). Dla odbiorców zagranicznych faktury wystawiane są w walucie obcej i przeliczane na złotówki. Faktury wystawiane są terminowo - do 7 dni od dnia wydania towaru. Przeliczenie wartości z faktury w walucie obcej na złotówki odbywa się (...) po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, lub jeśli kurs na ten dzień nie jest ustalony, to stosuje się kurs obowiązujący w dniu poprzedzającym dzień wystawienia faktury (...)" Spółka zaznacza, że jeśli faktura sprzedaży wystawiana jest w godzinach rannych, to średni kurs NBP z dnia wystawienia faktury jeszcze nie istnieje.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Podatnik sformułował następujące pytania cyt:

1)

Czy w opisanym we wniosku przypadku spółka stosuje prawidłową zasadę przeliczania na złotówki faktur w walucie obcej, dokumentujących dostawy wewnątrzwspólnotowe i eksport?

2)

Czy przeliczenie faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę na złotówki po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia tej faktury jest prawidłowe ze względu na przepisy podatkowe VAT oraz przepisy podatku dochodowego od osób prawnych? Zaznaczamy, że faktura jest wystawiana przed południem, kiedy kursy średnie nie NBP z dnia bieżącego (w dniu wystawienia faktury) nie są jeszcze publikowane - nawet w internecie.

Ze względu na trudności w ewidencji księgowej i podatkowej, związane z różnymi zasadami przeliczania kwot wyrażonych walucie obcej, obowiązującymi w podatku od towarów i usług oraz w podatku dochodowym od osób prawnych Spółka stoi na stanowisku, iż w przedmiotowej sytuacji prawidłowym jest zastosowanie kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury sprzedaży.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, podatnicy o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. W myśl przepisu art. 106 ust. 7 ustawy, w przypadku m.in. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów podatnik zobowiązany jest wystawić fakturę wewnętrzną. Zgodnie z delegacją ustawową zawartą w art. 106 ust. 12 ww. ustawy zostało wydane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), zwane dalej rozporządzeniem. Stosownie do § 37 ust. 1 rozporządzenia, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony (§ 37 ust. 2 rozporządzenia). Natomiast w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego (§ 37 ust. 3 rozporządzenia).

Szczegółowe zasady wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych zostały zawarte w uchwale Nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP z 2002 r. NR 14, poz. 39 z późn. zm.). Stosownie do § 2 ww. uchwały, bieżące kursy średnie euro i dolara amerykańskiego w złotych wyliczane są na godzinę 11.00, natomiast pozostałych walut wymienialnych liczone są na podstawie wyliczonego kursu euro w złotych i rynkowych kursów euro do poszczególnych walut z godziny 11.00. Zgodnie z § 8 pkt 1 lit. a ww. uchwały, NBP ogłasza bieżące kursy średnie walut wymienialnych serwisach informacyjnych, telegazecie TVP1, na stronie internetowej NBP i w oddziałach NBP - w dniu ich wyliczenia.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółki wynika, iż faktury dotyczące wewnątrzwspólnotowych dostaw oraz eksportu towarów wystawiane są w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do ich wystawienia. Wobec powyższego, w rozpatrywanej sprawie zastosowanie znajdą przepisy § 37 ust. 1 oraz ust. 2 rozporządzenia. Do przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej na złotówki należy zatem zastosować kurs średni waluty obcej na dzień wystawienia faktury (§ 37 ust. 1 rozporządzenia). Jeżeli jednak Podatnik wystawi fakturę w godzinach rannych - przed ogłoszeniem w danym dniu kursu walut, wówczas stosuje zasady wynikające z § 37 ust. 2 rozporządzenia, zgodnie z którym stosuje kurs ostatnio wyliczony i ogłoszony tj. kurs z dnia poprzedniego.

Jednocześnie informuje się, że odpowiedź na zapytanie w zakresie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych udzielona zostanie odrębnym pismem.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl