PUS.II/443/293/2004 - Udzielanie pożyczek pracownikom - przedmiot podatku VAT

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 10 listopada 2004 r. Podkarpacki Urząd Skarbowy w Rzeszowie PUS.II/443/293/2004 Udzielanie pożyczek pracownikom - przedmiot podatku VAT

Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług umowy pożyczki (oprocentowanej) udzielonej pracownikowi spółki; pożyczki udzielane są sporadycznie

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie podatnika z dnia 25.10.2004 r. (znak: FGK/18/2004, z datą wpływu 25.10.2004 r.) dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego (w części dotyczącej podatku od towarów i usług), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje jak niżej:

Wątpliwości podatnika dotyczą kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług umowy pożyczki (oprocentowanej) udzielonej pracownikowi spółki. Pożyczki udzielane są sporadycznie.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium RP. Dostawa towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, oznacza wg ustawodawcy przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy świadczenie usług jest to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Z opisanego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż spółka udzieliła pracownikowi pożyczki, w związku z którą pobierać będzie odsetki, dlatego też w tym wypadku świadczyć będzie odpłatną usługę której mowa w art. 8 ust. 1 ustawy. Z powyższego wynika, iż udzielenie pożyczki jak również późniejsze naliczanie i obciążanie pożyczkobiorcy odsetkami z tego tytułu podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług (art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 1 ustawy podatnikiem podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza z kolei, stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż podatnik udzielił oprocentowanej pożyczki w okolicznościach wskazujących na zamiar udzielania jej w sposób częstotliwy (nie jest istotny w tym wypadku fakt, iż udzielanie pożyczek nie jest przedmiotem działalności gospodarczej spółki), a więc w tym wypadku wypełnił również definicję podatnika określoną w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednakże świadczona usługa jest usługą pośrednictwa finansowego, która zgodnie z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy jest przedmiotowo zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy). Wynika z powyższego, iż pożyczkodawca (podatnik) obowiązany będzie udokumentować powyższe czynności prawne (udzielenie pożyczki, jak również obciążanie pożyczkobiorcy umownymi odsetkami) fakturą VAT dokumentującą czynność zwolnioną z opodatkowania.

Niniejszą odpowiedź udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień wydania interpretacji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl