PUS.II/443/112/2006/MWP - Zakup paliwa do samochodów demonstracyjnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 stycznia 2007 r. Podkarpacki Urząd Skarbowy w Rzeszowie PUS.II/443/112/2006/MWP Zakup paliwa do samochodów demonstracyjnych.

(...) Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów lub usług zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą. Zgodnie z art. 86 ust. 1 cyt. ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl ust. 2 pkt 1 lit. a) tego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi m.in., suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Przepis art. 86 ust. 3 cyt. ustawy stanowi, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł. Stosownie do art. 86 ust. 4 pkt 7 cyt. ustawy, ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu pojazdów, przewidziane w art. 86 ust. 3 cyt. ustawy, nie ma zastosowania między innymi wówczas, jeżeli przedmiotem działalności podatnika jest:

1.

odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

2.

oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Z kolei zgodnie z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy.

Odnosząc powyższe przepisy do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż w sytuacji gdy Podatnik nabędzie samochód, o którym mowa w art. 86 ust. 3 tj. samochód osobowy lub inny pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, inny niż określone w ust. 4 pkt 1-6 tego artykułu, z przeznaczeniem do dalszej odprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub oddania w odpłatne używanie tego samochodu, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy (art. 86 ust. 4 pkt 7), ma on prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, od nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodu. Samochód ten będzie bowiem traktowany jako towar handlowy i jako taki nie będzie podlegał regulacji przepisu art. 86 ust. 3 ustawy. Zatem w konsekwencji nie będzie miał do niego zastosowania przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Na marginesie tutejszy organ podatkowy informuje, iż w sytuacji upływu roku od chwili nabycia ww. samochodu, jeżeli zostanie on wprowadzony do ewidencji środków trwałych i przekazany do użytkowania jako środek trwały - warunek, o którym mowa w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) cyt. ustawy nie zostaje spełniony. Czynność przekwalifikowania pojazdów na środek trwały związana będzie z korektą podatku naliczonego. (...)

Opublikowano: S.Podat. 2007/3/45