PUS.I/423/96/2004 - Moment powstania przychodu przy sprzedaży towarów objętych składem celnym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 listopada 2004 r. Podkarpacki Urząd Skarbowy w Rzeszowie PUS.I/423/96/2004 Moment powstania przychodu przy sprzedaży towarów objętych składem celnym.

"(...) Z przedstawionego przez jednostkę stanu faktycznego wynika, że cyt. Z. "O." S.A. planują realizować sprzedaż swoich towarów za granicą, na Ukrainie, w ramach umowy zawierającej zarówno elementy umowy składu, jak i umowy sprzedaży. Spółka będzie przemieszczała swoje wyroby do składu celnego położonego na Ukrainie, prowadzonego przez firmę ukraińską, za dokumentem administracyjnym SAD, na podstawie faktur pro-forma. Natomiast dostawy ze składu celnego na rzecz kontrahenta prowadzącego skład celny, jak i dla innych kontrahentów z Ukrainy będą realizowane na bieżąco, pod określone potrzeby i będą dokumentowane fakturami VAT po sprzedaży każdej partii opuszczającej skład celny. Do momentu sprzedaży ze składu celnego towar będzie własnością spółki, a przeniesienie prawa własności na kontrahenta z Ukrainy następuje w momencie opuszczenia składu celnego. Pytanie spółki brzmi następująco: czy przychód w podatku dochodowym od osób prawnych powstanie w dacie wystawienia faktury VAT.

Ustawą z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 202, poz. 1957), która weszła w życie 1.01.2004 r. uchylono art. 12 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który regulował kwestię określania momentu powstania przychodu należnego z tytułu eksportu. Zrezygnowano z unormowań, które w takich przypadkach nakazywały ustalać przychód w dacie wywozu przedmiotu za granicę, wynikającą z dokumentu odprawy celnej. Od dnia 1.01.2004 r. w przypadku sprzedaży na eksport należy stosować ogólne reguły ustalania przychodu, tj. takie, jakie obowiązują w stosunku do kontrahentów krajowych, czyli przepisy art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.), który stanowi:

"Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach."

Jak wynika z przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego, zamiar prowadzenia przez Z. "O." S.A. systemu sprzedaży na Ukrainie wymaga wywozu towarów za granicę i złożenia ich w składach celnych. Podstawą przemieszczenia i wywozu towarów są dokumenty SAD, wystawione w oparciu o faktury pro-forma. Jednakże sprzedaż wyeksportowanych towarów dokonana będzie dopiero w momencie złożenia konkretnego zamówienia przez kontrahenta zagranicznego, z czym wiąże się wydanie towarów kontrahentowi i wystawienie faktury VAT dokumentującej dokonanie transakcji sprzedaży. W przedstawionym stanie faktycznym, w dacie wywozu towarów za granicę nie następuje wykonanie świadczenia na eksport, gdyż właścicielem towarów w dalszym ciągu pozostaje podatnik polski. Wobec powyższego przychód należny z omawianego tytułu powinien zostać określony na zasadach ogólnych wskazanych w art. 12 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym datą powstania przychodu należnego powinien być dzień faktycznego wykonania świadczenia na eksport tzn. dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpi wydanie rzeczy. Zatem stanowisko spółki w tej sprawie jest prawidłowe. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2005/3/25