PUS. I/423/115/2004 - Amortyzacja przyjęta do kalkulacji kosztu wytworzenia wyrobów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 grudnia 2004 r. Podkarpacki Urząd Skarbowy w Rzeszowie PUS. I/423/115/2004 Amortyzacja przyjęta do kalkulacji kosztu wytworzenia wyrobów

Pytanie podatnika

Jaką amortyzację przyjąć do kalkulacji kosztu wytworzenia wyrobów i odpisów amortyzacyjnych uznawanych za koszty uzyskania przychodów?

Wyjaśnienie urzędu

Organ podatkowy w odpowiedzi zauważył, że spółka w związku z przygotowaniem do wdrożenia od 2005 r. międzynarodowych standardów rachunkowości musi dokonać przeglądu środków trwałych i weryfikacji dotychczasowych stawek amortyzacyjnych oraz przywrócenia wartości środków trwałych całkowicie zamortyzowanych. W związku z tym amortyzacja rachunkowa będzie inna od amortyzacji podatkowej.

Organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z treścią art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m z uwzględnieniem art. 16 ustawy. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, co do zasady, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

W art. 15 ust. 5 ustawy zawarte zostały przepisy regulujące zagadnienie aktualizacji wyceny środków trwałych oraz ich wartości początkowej, jak również jednostkowej ceny nabycia części składowych i peryferyjnych. Jak przypomniano w piśmie na jego podstawie minister finansów określa, w drodze rozporządzenia, tryb i terminy aktualizacji wyceny środków trwałych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i 2 pkt 1-3, wartości początkowej składników majątku, o której mowa w art. 16d ust. 1, jednostkowej ceny nabycia części składowych i peryferyjnych, o których mowa w art. 16g ust. 13 oraz wartości początkowej środków trwałych, o której mowa w art. 16j ust. 1 pkt 1 lit. a) i b), jeżeli wskaźnik wzrostu cen nakładów inwestycyjnych w okresie trzech kwartałów w roku poprzedzającym rok podatkowy w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego przekroczy 10 proc. Wskaźnik wzrostu cen nakładów inwestycyjnych ogłasza prezes GUS w odstępach kwartalnych. Wykorzystanie parametru wskaźnika wzrostu cen wprowadza obligatoryjność aktualizacji wyceny środków trwałych.

Zatem w ocenie organu podatkowego weryfikacja stawek amortyzacyjnych i wartości początkowej środków trwałych w związku z wprowadzeniem MSR musi pozostać bez wpływu na wysokość odpisów amortyzacyjnych uznawanych za koszty uzyskania przychodów. Również kosztem uzyskania przychodów nie może być "nadwyżka" odpisów amortyzacyjnych dokonanych dla celów rachunkowości bilansowej nad wartością odpisów amortyzacyjnych dokonanych zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto zdaniem organu kwestię kalkulacji kosztu wytworzenia wyrobu rozpatrywać należy na gruncie przepisów ustawy o rachunkowości). Ale to wykracza zdaniem organu poza zakres jego obowiązków.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl