PT8.054.15.2018.TXZ.130E - Zastosowanie split payment dla transakcji dokonywanych przy płatności w innych walutach niż złoty polski.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 marca 2018 r. Ministerstwo Finansów PT8.054.15.2018.TXZ.130E Zastosowanie split payment dla transakcji dokonywanych przy płatności w innych walutach niż złoty polski.

W związku z przekazaną interpelacją nr 20263 Pana Posła Krzysztofa Sitarskiego, w sprawie zastosowania split payment dla transakcji dokonywanych przy płatności w innych walutach niż złoty polski, uprzejmie wyjaśniam.

Ad. pytania: kiedy mechanizm podzielnej płatności ma stać się powszechnie obowiązującym rozwiązaniem w Polsce?

Należy wyjaśnić, że wprowadzony ustawą z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw mechanizm podzielonej płatności (dalej: MPP), będzie mechanizmem dobrowolnym, stosowanym przez nabywcę towarów lub usług. Cechą charakterystyczną MPP jest, że nabywca korzystając z tego mechanizmu wypełni komunikat przelewu i zadysponowane kwoty netto i VAT zostaną automatycznie rozdzielone przez system bankowy na kwotę netto, która zostanie przekazana na rachunek rozliczeniowy a kwota VAT zostanie przekazana na rachunek VAT, który zostanie otwarty automatycznie dla każdego rachunku rozliczeniowego. Środki zgromadzone na rachunku VAT będą cały czas własnością dostawcy, jednakże prawo do korzystania z nich będzie ograniczone przepisami ww. ustawy, tj. w praktyce podatnik będzie mógł wykorzystać zgromadzone na rachunku VAT środki na zapłatę swojego zobowiązania VAT do urzędu skarbowego lub będzie mógł płacić VAT swoim dostawcom za pośrednictwem MPP, ewentualnie będzie mógł wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego o uwolnienie środków zgromadzonych na rachunku VAT na rachunek podstawowy. Jeżeli podatnik zdecyduje się na tą ostatnią możliwość, w takiej sytuacji naczelnik urzędu skarbowego przeprowadzi weryfikację, w ramach której dokona badania zasadności uwolnienia środków z rachunku VAT. Dlatego też podatnik trudniący się dotychczas dokonywaniem oszustw w VAT, w sytuacji otrzymania płatności w MPP, nie będzie miał już możliwości zniknięcia z rynku wraz z nierozliczoną kwotą VAT. Jeżeli w trakcie czynności sprawdzających urząd skarbowy wykryje, że dostawca okazał się podmiotem nieuczciwym, wówczas nabywca, który dokonał zapłaty w MPP, nie zostanie pociągnięty z tego tytułu do szeregu odpowiedzialności, natomiast jeżeli nabywca nie skorzystał z MPP, wówczas w wielu sytuacjach może się on liczyć się z negatywnymi konsekwencjami nabycia towarów lub usług od nieuczciwego dostawcy.

Odpowiadając natomiast na powyższe pytanie uprzejmie informuję, że w obecnym momencie jest jeszcze zbyt wcześnie na rozważanie wprowadzenia MPP jako powszechnie obowiązującego rozwiązania w Polsce. Wprowadzenie takiego rozwiązania będzie możliwe, jeśli okaże się, że mechanizm podzielonej płatności działa sprawnie. Planuje się wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w pierwszej w branżach, w których obecnie ma zastosowanie obowiązkowe odwrotne obciążenie. Wymaga to jednak wcześniejszego wystąpienia do Komisji Europejskiej o uzyskanie zgody (derogacji) i uzyskanie tej zgody byłoby w dużej mierze uzależnione od opinii Komisji Europejskiej. Rząd jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską w tej sprawie i planuje w najbliższym czasie wystąpić do niej o taką zgodę.

Ad pytania: jakie rozwiązania Rząd RP przedstawi, by umożliwić przelewy walutowe na konto VAT sprzedawcy?

Należy wyjaśnić, że w założeniu przelewy walutowe w ramach MPP nie będą dostępne. Wynika to z faktu, że dopuszczenie przelewów walutowych wiązałoby się dla banków z bardzo dużym nakładem środków na stworzenie oraz obsługę możliwości dokonywania takich przelewów, które w ogólnej ilości przelewów stanowią bardzo znikomą część. Koszt nakładów do korzyści byłby w tym przypadku niewspółmierny szczególnie, że to właśnie banki poniosą znaczną część kosztów wprowadzenia i funkcjonowania MPP. Dlatego zdecydowano się na rozwiązanie tańsze i prostsze. Przy rozpatrywaniu tego zagadnienia powinno się mieć również na uwadze, że polska waluta jest w pełni wymienialna, więc nie ma przeszkód, aby nabywca zapłacił dostawcy w złotówkach, które mogą być wymienione na dowolną walutę. Należy zaznaczyć, że Komisja Europejska w przypadku systemu dobrowolnego nie widziała w przyjętym rozwiązaniu problemu.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl