PSUS/PPOI-443/461/05/MS - Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów przekazywanych następnie jako prezenty?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 marca 2006 r. Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu PSUS/PPOI-443/461/05/MS Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów przekazywanych następnie jako prezenty?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2005 r. znak DR/184/05 o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów z przeznaczeniem na prezenty oraz opodatkowania ich przekazania, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2005 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

Spółka w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej dokonuje zakupu towarów (słodycze, alkohol, kwiaty), które następnie przekazywane są kontrahentom jako prezenty o małej wartości (nieprzekraczającej w roku podatkowym 100 zł dla jednej osoby), przy czym przekazanie to pozostaje w ścisłym związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością.

Czy Spółka ma prawo odliczyć w całości podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup towarów przekazywanych kontrahentom jako prezenty oraz czy należy naliczać podatek od nieodpłatnego przekazania tych towarów?

Spółka uważa, że ma prawo odliczyć podatek naliczony na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast nieodpłatne przekazanie drobnych prezentów, stosownie do art. 7 ust. 3 ustawy, nie stanowi dostawy towarów, a więc nie podlega podatkowi od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Co do zasady opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają świadczenia odpłatne, w tym dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy na równi z odpłatną dostawą towarów traktuje się także nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

-

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

-

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny,

eli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Przepisu tego nie stosuje się jednak do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek, co powoduje, że tego typu nieodpłatne czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 7 ust. 3 ustawy). Wszelkie pozostałe nieodpłatne wydanie towarów, skierowane do indywidualnego odbiorcy, jeżeli towary te mają dla obdarowywanego jakiekolwiek walory użytkowe, przez co wydanie takie, niezależnie od realizowania celów przedsiębiorcy, zaspokaja równocześnie popyt konsumpcyjny, nie jest na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług uznawane za czynność związaną z prowadzeniem przedsiębiorstwa i podlega opodatkowaniu tak jak odpłatna dostawa towarów (z tym jednak zastrzeżeniem, że podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem przekazywanych towarów).

Zaznaczyć jednakże należy, że wyłączeniu spod ustawy podlega przekazanie tylko tych upominków, które mieszczą się w definicji prezentów o małej wartości, zawartej w art. 7 ust. 4 ustawy, a więc przekazywane jednej osobie towary:

1)

o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2)

których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy. Uzupełnieniem tej normy jest przepis art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy, w którym zagwarantowano podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego także wówczas, gdy nabyte towary i usługi dotyczą czynności przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. W tej sytuacji, w stosunku do przekazywanych w ramach opodatkowanej działalności gospodarczej prezentów o małej wartości, Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z ich nabyciem.

Wobec powyższego stanowisko Spółki, przedstawione w złożonym wniosku, należało uznać za prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl