PSUS/PBOI/423/106/P/05/WS - Umorzenie udziałów przy likwidacji spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 czerwca 2005 r. Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu PSUS/PBOI/423/106/P/05/WS Umorzenie udziałów przy likwidacji spółki.

"(...) Z przedstawionego przez stanu faktycznego wynika, że w miesiącu wrześniu 1996 r. spółka "X" S.A. założyła spółkę pod nazwą "Y" Sp. z o.o. z siedzibą na Węgrzech, w której posiada 100 udziałów w kapitale zakładowym. Udział finansowy wyniósł (...) zł. Celem założenia spółki było badanie rynku na Węgrzech oraz sprzedaż wyrobów spółki. W grudniu 2004 r. spółka "Y" sp. z o.o. została zlikwidowana. Na wartość udziałów spółka "X" S.A. sukcesywnie tworzyła rezerwę w ciężar kosztów finansowych zakwalifikowanych do podatku dochodowego jako koszt niestanowiący kosztów uzyskania przychodów. Przedmiotowe udziały nie zostały zbyte, a w związku z likwidacją spółki nastąpiło ich umorzenie.

(...) Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Zatem powołany powyżej przepis nie zezwala na traktowanie jako koszty uzyskania przychodów wydatków czy strat na nabycie udziałów w innej spółce. Pomimo, iż założenie spółki i wniesienie udziałów przyczyniło się do powstania przychodów ze sprzedaży wyrobów wnioskodawcy, wydatki te mogą być kosztem uzyskania przychodu dopiero po określeniu dochodu z ich sprzedaży.

Z przedstawionego przez jednostkę stanu faktycznego wynika, iż omawiane udziały nie zostały zbyte dlatego też nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2006/2/26