PSUS/PB-RI-PDP/423-201/P/266/06/KL/103788 - Spółka może utworzyć podatkową grupę kapitałową jedynie ze spółkami, w których posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 września 2006 r. Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu PSUS/PB-RI-PDP/423-201/P/266/06/KL/103788 Spółka może utworzyć podatkową grupę kapitałową jedynie ze spółkami, w których posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2006 r. który wpłynął do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu w dniu 29 czerwca 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2006 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 12 września 2006 r. Spółka, w odpowiedzi na wezwanie Nr PSUS/PB-RI-PDP/423/201-1/100/06/KL/95908 z dnia 6 września 2006 r. uzupełniła wniosek o wydanie interpretacji.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

a.

Stan faktyczny.

Spółka jest jednostką dominującą w grupie kapitałowej i wraz ze spółkami zależnymi rozważa możliwość utworzenia podatkowej grupy kapitałowej. W części spółek Wnioskodawca posiada 100% udziałów, natomiast w kilku spółkach posiada kolejno 76,18%, 41,37%, 24,54% udziałów. Wszystkie spółki zależne są spółkami z o.o. mającymi siedzibę na terytorium RP.

a.

Pytanie Podatnika.

Czy Spółka może utworzyć podatkową grupę kapitałową tylko ze spółkami, w których posiada 100% udziałów, tak że w rezultacie pozostałe spółki powiązane kapitałowo pozostaną poza podatkową grupą kapitałową...

a.

Stanowisko Podatnika.

Spółka stoi na stanowisku, że możliwe jest utworzenie podatkowej grupy kapitałowej tylko z częścią spółek zależnych, tj. ze spółkami, w których posiada 100% udział.

W sytuacji, kiedy Spółki w których Wnioskodawca ma udziały mniejszościowe nie wyrażają zgody na przystąpienie do podatkowej grupy kapitałowej, Spółka nie ma możliwości do włączenia ich do grupy.

Ocena prawna stanowiska pytającego.

Przepisy dotyczące podatkowej grupy kapitałowej, wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dniem 1 stycznia 1996 r., umożliwiają nadanie grupie spółek kapitałowych, która spełnia ściśle określone warunki, szczególnego statusu podatnika podatku dochodowego, odróżniającego tę grupę od innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Ustawodawca enumeratywnie wylicza wymogi, jakie muszą być łącznie spełnione przez podmioty, które chcą utworzyć podatkową grupę kapitałową.

I tak, zgodnie z art. 1a ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatkowa grupa kapitałowa jest podatnikiem, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1)

podatkową grupę kapitałową mogą tworzyć wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:

a)

przeciętny kapitał zakładowy, określony w sposób, o którym mowa w art. 16 ust. 7, przypadający na każdą z tych spółek, jest nie niższy niż 1.000.000 zł,

b)

jedna ze spółek, zwana dalej "spółką dominującą", posiada bezpośredni 95% udział w kapitale zakładowym lub w tej części kapitału zakładowego pozostałych spółek, zwanych dalej "spółkami zależnymi", która na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji nie została nieodpłatnie lub na zasadach preferencyjnych nabyta przez pracowników, rolników lub rybaków albo która nie stanowi rezerwy mienia Skarbu Państwa na cele reprywatyzacji,

c)

spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę,

d)

w spółkach tych nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa,

2)

spółka dominująca i spółki zależne zawarły, w formie aktu notarialnego, umowę o utworzeniu, na okres co najmniej 3 lat podatkowych, podatkowej grupy kapitałowej i umowa ta, zwana dalej "umową", została zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego,

3)

po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej spółki tworzące tę grupę spełniają warunki wymienione w pkt 1 lit. a) - c), a ponadto:

a)

nie korzystają ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw,

b)

nie pozostają w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11, z podatnikami podatku dochodowego niewchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej,

4)

podatkowa grupa kapitałowa osiągnie za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach, określony zgodnie z art. 7a ust. 1, w wysokości co najmniej 3%.

Jeżeli zostaną spełnione opisane powyżej warunki zawarte w art. 1a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka będzie mogła utworzyć podatkową grupę kapitałową.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w części spółek posiada 100% udziałów, natomiast w kilku posiada odpowiednio 76,18%, 41,37%, 24,54%. Zgodnie z art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b) ww. ustawy w skład tworzonej podatkowej grupy kapitałowej mogą wejść tylko spółki (z o.o. lub akcyjne) mające siedzibę na terytorium RP, w których Wnioskodawca posiada co najmniej 95% udział w kapitale zakładowym.

W związku z powyższym, w przedstawionym stanie faktycznym, Wnioskodawca będzie mógł utworzyć podatkową grupę kapitałową jedynie ze spółkami, w których posiada 100% udział w kapitale zakładowym.

Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że zaprezentowane przez podatnika stanowisko jest prawidłowe.

Postanowienie niniejsze - na podstawie art. 143 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl