PSUS/OPBI/423/89/2004/KL - Odsetki dyskontowe potrącone przez bank jako koszt uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 czerwca 2004 r. Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu PSUS/OPBI/423/89/2004/KL Odsetki dyskontowe potrącone przez bank jako koszt uzyskania przychodów.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w związku z wnioskiem Spółki z dnia 19.01.2004 r. (data wpływu 26.01.2004 r.) nr EF/FF/374/2004 o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uprzejmie wyjaśniam:

- zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1,

- art. 16 ust. 1 pkt 11 powołanej wyżej ustawy stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania

- odsetek od pożyczek (kredytów) dotyczących inwestycji w okresie ich realizacji (art. 16 ust. 1 pkt 12),

- odsetek od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 13),

- odsetek od kar i grzywien wymienionych w art. 16 ust. 1 pkt 18 i 19,

- odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych (art. 16 ust. 1 pkt 21)

Występująca z wnioskiem o informację Spółka zawarła z kontrahentem handlowym umowę pożyczki na kwotę 2.000.000,00 zł, na podstawie której otrzymała jako pożyczkobiorca cztery weksle, każdy na kwotę 500.000,00 zł. W marcu 2003 r. Spółka złożyła weksle do dyskonta, w Banku. Bank przekazał Spółce kwoty wynikające z weksli pomniejszone odpowiednio o kwotę odsetek dyskontowych. Spółka we wniosku z dnia 19.01.2004 r. o pisemną informację wyraża wątpliwość czy odsetki dyskontowe potrącone przez bank są kosztem uzyskania przychodów.

Weksel w obrocie gospodarczym może pełnić różne role, między innymi kredytową. W wekslu dłużnik zobowiązuje się zapłacić wierzycielowi określoną sumę pieniężną w dniu określonym jako dzień płatności weksla. Suma wekslowa jest skonstruowana w ten sposób, że zawiera w sobie należność powiększoną o tzw. odsetki dyskontowe. Chcąc otrzymać należność przed terminem płatności weksla, wierzyciel może np. przedstawić weksel do dyskonta w banku. Bank wypłaca wówczas sumę wekslową pomniejszoną o odsetki dyskontowe należne za okres do dnia wykupu weksla przez dłużnika. Aby nastąpiło wygaśnięcie zobowiązania dłużnik musi wykupić weksel od banku w terminie płatności weksla.

Odsetki dyskontowe są formą odsetek od zaciągniętych zobowiązań, a poniesione wydatki na ich spłatę mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w dacie wykupu weksla, a nie w dacie potrącenia ich przez bank.

W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku mamy do czynienia z dwiema czynnościami prawnymi:

- pierwszą, tj. umową pożyczki na podstawie której pytająca Spółka otrzymała weksle pełniące w tym przypadku funkcję gwarancyjną, a w momencie ich wykupu płatniczą oraz

- drugą, tj. umową kredytową, w ramach której bank udzielił kredytu dyskontowego, potrącając należne odsetki, a weksle stanowiły formę gwarancji spłaty kredytu, poprzez zawarte w nich zobowiązanie dłużnika wekslowego do ich wykupu.

Przy tak skonstruowanej transakcji dłużnik wekslowy nie ponosi de facto kosztu odsetek dyskontowych od udzielonego kredytu ponieważ obciążają one pytającą Spółkę a jego zobowiązanie do wykupu weksli kompensuje wierzytelność z umowy pożyczki, większa od zobowiązania o należne zgodnie z zawartą umową odsetki od pożyczki w wysokości 6%.

Tak więc to występująca z zapytaniem Spółka ponosi wszelkie koszty wynikające z umowy pożyczki oraz dyskonta przekazanych na jej podstawie weksli.

(...)

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl