Przychód ze sprzedaży nieruchomości

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 grudnia 2003 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu Przychód ze sprzedaży nieruchomości

Treść pytania:

W 1996 r. podatniczka wraz z mężem nabyła prawo wieczystego użytkowania nieruchomości położonej w miejscowosci X.

Nieruchomość stanowiła działka o powierzchni 0,08000 ha. W grudniu 1999 r., decyzją Zarządu Gminy XX orzeczono o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w/w nieruchomości, na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych tj. małżonków XY.

W chwili obecnej podatnicy zamierzają sprzedać przedmiotową działkę.

W związku z powyższym podatniczka zwróciła się z pytaniem, czy sprzedaż nieruchomości będzie stanowiła źródło przychodów, gdyż ma wątpliwości czy okres pięcioletni posiadania nieruchomości liczy się od momentu nabycia prawa wieczystego użytkowania, czy też od przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Podatnicy twierdzą, iż są właścicielami nieruchomości od 1996 r. tj. od daty zawarcia umowy o ustanowienie prawa wieczystego użytkowania, zaś w 1999 r. zmieniła się jedynie forma własności przedmiotowej nieruchomości. Uważają zatem, że przychody uzyskane ze sprzedaży działki nie będą podlegały opodatkowaniu 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Odpowiedź udzielona podatnikowi:

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile przedstawiony w piśmie stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym.

Artykuł 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) stanowi, że źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli nie nastąpiło w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Za datę nabycia nieruchomości, od której upływa pięcioletni termin określony w powołanym przepisie, nie można uznać momentu przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności (na podstawie aktu administracyjnego, jakim jest decyzja administracyjna). Jest to bowiem tylko zamiana formy prawnej faktycznego prawa do nieruchomości. Nabycie prawa do nieruchomości następuje w chwili zawarcia umowy o ustanowienie prawa wieczystego użytkowania.

W związku z powyższym, sprzedaż nieruchomości nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli minął okres pięcioletni, liczony w sposób wskazany w powyższym przepisie, od końca roku kalendarzowego, w którym zostało nabyte prawo użytkowania wieczystego, a nie od końca roku kalendarzowego, w którym prawo to zostało przekształcone w prawo własności w rozumieniu ustawy z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego, przysługującego osobom fizycznym, w prawo własności (Dz. U. Nr 123, poz. 781, z późn. zm.).

Stanowisko takie zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 21 kwietnia 1999 r. o sygnaturze PB 2/MK-0212/99.

Zatem przychód uzyskany przez podatników ze sprzedaży nieruchomości nabytej w wyniku przekształcenia prawa wieczystego użytkowania w prawo własności, w przedmiotowej sytuacji, nie będzie stanowił źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: www.is.poznan.pl