Przychód z tytułu umorzenia zobowiązań

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Przychód z tytułu umorzenia zobowiązań

Pytanie:

Przedsiębiorstwo państwowe A, którego następcą prawnym jest spółka akcyjna X poniosło 100% kosztów budowy kilkunastu lokali mieszkalnych wybudowanych przez zrzeszenia budowy mieszkań, którego było członkiem. W następstwie przekształceń zarówno właścicielem budynku, jak i użytkownikiem wieczystym gruntu, na którym znajduje się budynek jest w miejsce zrzeszenia spółka Y.

Spółka X ma w stosunku do spółki Y następujące alternatywne świadczenia o charakterze cywilnoprawnym:

- roszczenie o wyodrębnienie i przeniesienie odrębnej własności lokalu, albo

- roszczenie o zwrot nakładów na budowę lokalu wraz z odsetkami.

Natomiast pracownik ma w stosunku do spółki X następujące (także rozłączne) roszczenia cywilnoprawne:

- roszczenie o przeniesienie wyodrębnionej własności lokalu,

- roszczenie o zwrot nakładów na budowę lokalu, poczynionych przez pracownika w formie pieniężnej i w formie pracy własnej.

Strony zamierzają dokonać następujących rozliczeń: spółka X przeniesie na pracownika wszelkie rozliczenie wobec spółki Y z tytułu poniesienia 100% kosztów budowy lokali, w związku z czym pracownik zrzeknie się wszelkich roszczeń wobec spółki X z tytułu wpłaty na jej rzecz 40% kosztów budowy lokalu i pracy własnej a spółka Y wyodrębni i przeniesie na pracownika odrębną własność lokalu oraz sprzeda pracownikowi ułamkowy udział w prawie wieczystego użytkowania gruntu, na którym znajduje się budynek. Rozliczenie między tymi podmiotami nastąpiłoby więc poprzez przeniesienie wierzytelności w zamian za zwolnienie z długu. Czy wartość umorzonej wierzytelności pracownika wobec spółki X stanowić będzie jej przychód podatkowy?

Odpowiedź:

Z przedstawionego stanu faktycznego dotyczącego skutków rozliczeń w zakresie podatku dochodowego wynika, że umorzono wierzytelność pracowników wobec spółki X, a więc umorzono zobowiązanie spółki. Zastosowanie będzie miał zatem art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) - zgodnie z którym przychodem jest wartość umorzonych zobowiązań.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl