Przeniesienie własności w drodze podziału istniejącej spółki przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną - skutki podatkowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo Urząd Miejski w Gdańsku Przeniesienie własności w drodze podziału istniejącej spółki przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną - skutki podatkowe.

INDYWIDUALNA INTERPRETACJA PRAWA PODATKOWEGO

Prezydent Miasta Gdańska działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w zw. z art. 14b, art. 14c i art. 14k § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w zw. z § 6 ust. 1 pkt 1) uchwały Rady Miasta Gdańska z 26 listopada 2009 r., Nr XLII/1191/09 w sprawie szczegółowych warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości na nową inwestycję w mieście Gdańsku lub na utworzenie nowych miejsc pracy w związku z nową inwestycją w mieście Gdańsku (Dz. U. Woj. Pom. z 2009 r. Nr 177, poz. 3503), po rozpatrzeniu wniosku (...) z dnia (...) (data wpływu do Urzędu (...)), znak (...), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie

stwierdza

- iż stanowisko Wnioskodawcy, w odniesieniu do stanu faktycznego, opisanego we wniosku (...) z dnia (...) w zakresie tezy:

"W ocenie Spółki "utrzymanie inwestycji" § 6 ust. 2 pkt 1) Uchwały odnosi się również do istniejącej spółki lub spółki nowo zawiązanej, do której przeniesiona została część majątku spółki dzielonej w tym przedmiotowa inwestycja (podział przez wydzielenie). A zatem wydzielenie części przedsiębiorstwa obejmującej inwestycję, do nowej lub istniejącej spółki celowej, która utrzymywać będzie inwestycję w przepisanym okresie, w całości respektuje postanowienia uchwały. W tym wypadku spółka celowa w drodze sukcesji przejmie zobowiązania Wnioskodawcy do utrzymania inwestycji przez 5 lat. Mówi o tym również art. 531 § 2 k.s.h., iż na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną powstałą w związku z podziałem przechodzą z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, pozostające w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, a które zostały przyznane spółce dzielonej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej. Uchwała nie zawiera w swoich postanowieniach takiego wyłączenia." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

(...) w dniu (...) złożyła, zgodnie z art. 14j § 1 Ordynacji podatkowej, wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie.

Wnioskodawca opisując stan faktyczny sprawy stwierdził, iż jest właścicielem nieruchomości gruntowej, na której wznoszony jest obiekt budowlany. Ww. inwestycja została zgłoszona przez Spółkę jako objęta zamiarem skorzystania z pomocy regionalnej na wspieranie nowej inwestycji lub tworzenie miejsc pracy związanych z nową inwestycją.

Wnioskodawca wskazał, iż zgodnie z § 6 ust. 2 pkt 1) Uchwały, przedsiębiorca zobowiązany jest do dostarczenia do 15 stycznia każdego roku, przez okres co najmniej 5 lat, a w przypadku MŚP co najmniej 3 lat, od dnia zakończenia realizacji nowej inwestycji oświadczenia o jej utrzymaniu w mieście Gdańsk. Spółka rozważa możliwość jej podziału przez wydzielenie zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., "Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie)", w wyniku którego własność nieruchomości (inwestycji) zostanie przeniesiona na nową lub istniejącą spółkę.

Spółka w przedmiotowym wniosku prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie dot. interpretacji przepisów ww. uchwały. Czy wyrażenie "utrzymanie inwestycji" dopuszcza przeniesienie własności w drodze podziału istniejącej spółki przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie, pod warunkiem dalszego funkcjonowania inwestycji w przepisanym okresie.

Zdaniem Wnioskodawcy zapis "utrzymanie inwestycji" odnosi się tak do spółki istniejącej, jak też spółki nowo zawiązanej, do której przeniesiona zostanie część majątku spółki dzielonej - w tym przedmiotowa inwestycja. Zatem wydzielenie części przedsiębiorstwa obejmującej inwestycję do nowej lub istniejącej spółki celowej, która utrzymywać będzie inwestycję w przepisanym okresie, w całości - zdaniem podatnika - respektuje postanowienia uchwały, bowiem spółka celowa przejmie zobowiązania podatnika w drodze sukcesji.

Prezydent Miasta Gdańska po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku, w świetle obowiązującego stanu prawnego, wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z postanowieniami § 1 uchwały Rady Miasta Gdańska z 26 listopada 2009 r., Nr XLII/1191/09 w sprawie szczegółowych warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości na nową inwestycję w mieście Gdańsku lub na utworzenie nowych miejsc pracy w związku z nową inwestycją w mieście Gdańsku (zwana dalej uchwałą) zwalnia się z podatku od nieruchomości:

- nowowybudowane budynki lub ich części, nowowybudowane budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz związane z nimi grunty, stanowiące nowe inwestycje w rozumieniu § 2 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 2008 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną (Dz. U. Nr 146, poz. 927) - (§ 1 ust. 1 uchwały) oraz

- grunty nabyte w celu realizacji nowej inwestycji, o której mowa w ust. 1 - (§ 1 ust. 2).

Przy czym zwolnienie z podatku od nieruchomości, o którym mowa w ust. 1 i ust. 2 uchwały, przysługuje na warunkach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 2008 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną (Dz. U. Nr 146, poz. 927) oraz z uwzględnieniem zapisów przedmiotowej uchwały.

Zgodnie z postanowieniami § 6 ww. uchwały po zakończeniu nowej inwestycji, w terminie 30 dni od dnia jej zakończenia, przedsiębiorca zobowiązuje się do dostarczenia dokumentów i oświadczeń wymienionych w ust. 1 oraz dostarczania do 15 stycznia każdego roku, przez okres co najmniej 5 lat, a w przypadku MŚP co najmniej 3 lat, od dnia zakończenia realizacji nowej inwestycji oświadczenia o jej utrzymaniu w mieście Gdańsk (§ 6 ust. 2 pkt 1).

Regionalna pomoc inwestycyjna, do której zaliczana jest pomoc udzielona w ramach uchwały, powinna być udzielana pod warunkiem zagwarantowania trwałości projektu. Przez trwałość projektu należy rozumieć utrzymanie inwestycji, na której realizację została udzielona pomoc, w regionie objętym pomocą, przez okres co najmniej 5 lat (a w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców - 3 lat).

Zwolnienie z podatku od nieruchomości udzielane jest podatnikowi przy zachowaniu określonych uchwałą warunków. Jednym z nich jest utrzymanie inwestycji w mieście Gdańsk przez okres wskazany w uchwale. Wprawdzie uchwała nie doprecyzowuje, co należy rozumieć przez pojęcie "utrzymanie inwestycji", jednakże na gruncie regulacji dotyczących udzielania pomocy publicznej warunek, o którym tu mowa uznaje się za spełniony w przypadku, gdy inwestycja zostanie utrzymana w regionie, w którym udzielono pomocy przez okres co najmniej 5 lat od dnia jej zakończenia (w przypadku gdy beneficjentem pomocy jest mikroprzedsiębiorca, mały lub średni przedsiębiorca, podmiot udzielający pomocy może skrócić ten okres do 3 lat).

W przypadku podziału spółki przez wydzielenie zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) tj. gdy podział będzie dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną, w wyniku którego własność nieruchomości (inwestycji) zostanie przeniesiona na nową lub istniejącą spółkę, uznać należy, iż warunek wynikający z art. 6 ust. 2 pkt 1 przedmiotowej uchwały zostanie spełniony. W tym przypadku bowiem spółka celowa w drodze sukcesji przejmie zobowiązania Wnioskodawcy do utrzymania inwestycji przez 5 lat. Zgodnie z art. 531 § 2 k.s.h., na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną powstałą w związku z podziałem przechodzą z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, pozostające w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, a które zostały przyznane spółce dzielonej.

O sukcesji uprawnień podatkowych w przypadku przejęcia lub podziału osoby prawnej rozstrzyga przepis art. 93c Ordynacji podatkowej, który mówi, że osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Wstąpienie w prawa osoby dzielonej uzależnione jest jednakże od tego, czy majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

POUCZENIE

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Aleja Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 53, poz. 1270 z późn. zm.) skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł dowiedzieć się o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa. Skarga powinna zostać wniesiona w dwóch egzemplarzach w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia tego wezwania. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi na adres:

Prezydent Miasta Gdańska, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80 - 803 Gdańsk.

Opublikowano: www.gdansk.pl