Przeniesienie własności nieruchomości na podstawie zapisu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 lipca 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Przeniesienie własności nieruchomości na podstawie zapisu

Pytanie:

Proszę o podanie podstawy prawnej dotyczącej obowiązku dokonania przez notariusza przeniesienia własności nieruchomości na podstawie zapisu. Jak twierdzi notariusz, nie może on dokonać powyższej czynności prawnej bez uprzedniej decyzji dotyczącej obowiązku podatkowego zapisobiercy.

Odpowiedź:

Poruszaną w zapytaniu kwestię reguluje art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 ze zmianą Dz. U. z 2002 r. Nr 200, poz. 1681), który brzmi:

"Jeżeli przedmiotem aktu notarialnego, który ma być sporządzony, lub dokumentu, co do którego notariusz ma uwierzytelnić podpis, ma być zbycie praw do spadku albo zbycie lub obciążenie rzeczy lub praw majątkowych uzyskanych przez zbywcę w drodze spadku lub zasiedzenia, notariusz może sporządzić akt lub uwierzytelnić własnoręczność podpisu tylko za uprzednią pisemną zgodą urzędu skarbowego albo po stwierdzeniu przez urząd skarbowy, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku lub, że należny podatek został zapłacony albo prawo do wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego uległo przedawnieniu."

Z przepisu tego wynika, że notariusz ma prawo i obowiązek żądania dowodu świadczącego o sposobie załatwienia sprawy w zakresie podatku od spadku przed przystąpieniem do czynności prawnych związanych z przedmiotami spadkobrania.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl