Przelew wierzytelności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 marca 1996 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny Przelew wierzytelności.

Stanowisko Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w sprawie przelewu wierzytelności

Bankowy Fundusz Gwarancyjny, mając na uwadze cel i założenia ustawy z dn. 14.12.1995 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (DzU z 1995 r., nr 4, poz. 18) oraz przepisy art. 58 § 1 i art. 509 kodeksu cywilnego, a także publicznoprawny charakter decyzji prezesa Narodowego Banku Polskiego o zawieszeniu działalności banku, stoi na stanowisku, że przelewy na rzecz osób trzecich praw do części środków zgromadzonych na rachunkach bankowych, dokonywane przez posiadaczy tych rachunków w okresie zawieszenia działalności banku, są czynnościami mającymi na celu obejście ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, zmierzają bowiem do rozszerzenia gwarancji Funduszu ponad zakres przewidziany ustawą, a zatem są nieważne i nie mają wpływu na wysokość zobowiązań Funduszu.

Oznacza to, iż wierzytelności uzyskane w drodze przelewu (cesji) nie są przedmiotem gwarancji ze strony Funduszu, o której mowa w art. 22 ust. 2 ustawy o BFG.

Zgodnie z tym przepisem gwarancjami Funduszu objęte są wierzytelności posiadaczy rachunków, w wysokości odpowiedniej do stanu środków na rachunku, wg ksiąg banku w dniu spełnienia gwarancji, tj. w dniu ogłoszenia upadłości banku.

Jednak skoro przelew wierzytelności nie odnosi skutku w zakresie zobowiązań Funduszu - gwarancje w stosunku do cesjonariuszy dotyczyć mogą jedynie środków, jakie te osoby posiadały na rachunkach przed dokonaniem cesji.

Opublikowano: Glosa 1996/3/25