Przegląd adekwatności wskaźnika bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 listopada 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowego Przegląd adekwatności wskaźnika bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym

Komisja Nadzoru Finansowego ("KNF"), na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym i po uwzględnieniu opinii Komitetu Stabilności Finansowej, potwierdziła identyfikację dziesięciu banków jako innych instytucji o znaczeniu systemowym (O-SII). Na tej podstawie KNF zdecydowała również o zmianie lub utrzymaniu wysokości wskaźników bufora O-SII.

KNF identyfikuje O-SII zgodnie z wytycznymi Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego z dnia 16 grudnia 2014 r. (EBA/GL/2014/10). Proces odbywa się w oparciu o wielkość podmiotów, ich znaczenie dla gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej, znaczenie działalności transgranicznej oraz ich wzajemne powiązania z systemem finansowym. Zgodnie z powyższymi wytycznymi w procesie identyfikacji O-SII, KNF stosuje wskaźniki obowiązkowe. KNF stosuje również wymieniony w powyższych wytycznych EBA dodatkowy wskaźnik, tj. "znaczenie dla instytucjonalnego systemu ochrony, którego podmiot jest członkiqem".

Sposób ustalania wartości bufora O-SII nie podlega harmonizacji w Unii Europejskiej. W związku z tym KNF posiada własną metodykę określania wysokości bufora. Zarówno szczegółowy opis używanych wskaźników, jak i zasady ustalania wysokości wskaźnika bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym zostały zaktualizowane w serwisie internetowym KNF we wrześniu 2019 r.

(https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Skrocony_opis_metod_sluzacych_ocenie_na dzorczej_przy_identyfikacji_innych_instytucji_o_znaczeniu_systemowym.pdf).

Po przeprowadzeniu przeglądu adekwatności wskaźnika bufora O-SII i przeprowadzeniu postępowań administracyjnych, podmiotom, których dotychczasowa kwalifikacja miałaby ulec zmianie, dostarczono decyzje administracyjne wydane przez KNF w dniu 29 października 2020 r. Jeden dodatkowy bank został zidentyfikowany jako O-SII. W przypadku innego banku została zmniejszona wysokość wskaźnika bufora OSII. Pozostałe banki zostały zobowiązane do utrzymywania bufora O-SII w wysokości zgodnej z decyzjami KNF wydanymi w latach poprzednich zarówno na zasadzie indywidualnej, jak i skonsolidowanej 1 1.

Ostateczny rozkład nałożonych lub utrzymanych buforów O-SII (na podstawie danych z 31 grudnia 2019 r.) przedstawia poniższa tabela.

L.p.

Nazwa banku

Liczba punktów

Wskaźnik bufora O-SII (% kwoty

ekspozycji na ryzyko)

1

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA

1 621

1,00%

2

Santander Bank Polska SA

1 212

0,75%

3

Bank Polska Kasa Opieki SA

1 126

0,75%

4

mBank SA

972

0,50%

5

ING Bank Śląski SA

959

0,50%

6

Bank Handlowy w Warszawie SA

544

0,25%

7

BNP Paribas Bank Polska SA

521

0,25%

8

Bank Millennium SA

374

0,25%

9

Bank Polskiej Spółdzielczości SA*

298

0,10%

10

SGB-BANK SA*

180

0,10%

* Punktacja obliczona na podstawie łącznych danych systemu ochrony, o którym mowa w art. 22a ustawy z dnia grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Wskaźnik bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym dotyczy samego banku.

Źródło: obliczenia własne na podstawie danych NBP, KNF oraz danych pozyskanych w badaniu pozasprawozdawczym od banków.

1

Wyjątkiem jest SGB-Bank S.A., który nadal jest zobowiązany do utrzymywania bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym na zasadzie indywidualnej. Wynika to z faktu, że bank nie tworzy grupy kapitałowej

Opublikowano: www.knf.gov.pl