Prawo naczelnika urzędu skarbowego do przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości dłużnika

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 października 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Prawo naczelnika urzędu skarbowego do przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości dłużnika

Pytanie:

Czy Urząd Skarbowy może zająć i sprzedać moją nieruchomość?

Odpowiedź:

Z dniem 30 listopada 2001 r., weszła w życie poważna nowelizacja przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1991 r. Nr 36, poz. 161, z późn. zm.) - zwanej dalej 'ustawą egzekucyjną'. Zmiany zostały wprowadzone przez ustawę z dnia 6 września 2001 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 1368).

Wymieniona ustawa wprowadza do administracyjnego postępowania egzekucyjnego szereg nowych środków egzekucyjnych - w tym również zastrzeżoną do tej pory dla egzekucji sądowej egzekucję z nieruchomości.

Stosownie zatem do art. 110 w związku z art. 1a pkt 12 ustawy egzekucyjnej Naczelnik Urzędu Skarbowego (administracyjny organ egzekucyjny należności pieniężnych - zgodnie z art. 19 § 1 tej ustawy) ma prawo przeprowadzić egzekucję z nieruchomości dłużnika.

Jako nieruchomość ustawa egzekucyjna definiuje również spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, lokalu użytkowego i prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl