PPI/4407-005-2/07 - Prawidłowe określenie nabywców w fakturze VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 marca 2007 r. Izba Skarbowa w Olsztynie PPI/4407-005-2/07 Prawidłowe określenie nabywców w fakturze VAT.

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 29 stycznia 2007 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kętrzynie z dnia 23 stycznia 2007 r., znak: US.X/443-1/07, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dokonuje zmiany interpretacji w części dotyczącej udokumentowania zakupionej nieruchomości fakturą VAT (odnośnie nazwy nabywcy i ich danych) i stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, wyrażone we wniosku z dnia 08.01.2007 r. w tym zakresie jest prawidłowe.

Zaskarżonym postanowieniem organ I instancji udzielił interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, na wniosek PPHU "B." s.c., Pan Marian T., Pan Andrzej W.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 8 stycznia 2007 r. wynika, że małżonkowie Bożena i Marian T. oraz Celina i Andrzej W. na podstawie aktu notarialnego nabyli nieruchomość gruntową położoną w K. przy ul. .... W akcie notarialnym (§ 2) określono, iż zakupu dokonano na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki PPHU "B.". W ogłoszonym przez Urząd Miejski w Kętrzynie przetargu ustnym nieograniczonym, nabywcą ww. nieruchomości została PPHU "B." Marian T., Andrzej W. (protokół ZB. 72241/30/2006 spisany w dniu 15.11.2006 r.). Należność za nieruchomość została zapłacona przez PPHU "B." s.c. Marian T., Andrzej W. (pokwitowanie wpłaty). W fakturze VAT wystawca wskazał jako nabywców, zgodnie z aktem notarialnym (str. 1, wiersz 18-35), poszczególnych małżonków.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się z zapytaniem odnośnie prawidłowości określenia nabywców w fakturze VAT wystawionej przez Urząd Miejski w Kętrzynie, dokumentującej nabycie nieruchomości.

Zdaniem Spółki faktura powinna być wystawiona na PPHU "B." s.c.

W złożonym wniosku zwrócono się również o potwierdzenie słuszności stanowiska, iż spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach dotyczących zakupów związanych z inwestycją budowy pawilonu handlowego na potrzeby prowadzonej działalności.

Dokonując rozstrzygnięcia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie uznał stanowisko Spółki, dotyczące błędnego określenia na fakturze nabywcy nieruchomości, za nieprawidłowe. Podzielił natomiast pogląd Spółki odnośnie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dotyczących zakupów inwestycyjnych.

W złożonym zażaleniu Spółka nie zgadzając się ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kętrzynie ponownie wyjaśnia, iż nieruchomość gruntowa położona w K. przy ul. ... nabyta została przez PPHU "B." s.c. Marian T. Andrzej W., na potrzeby jej działalności gospodarczej. W związku z powyższym faktura powinna być wystawiona na Spółkę, jako podatnika podatku VAT. Podnosi, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie wybiórczo uznaje, że Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dotyczących wydatków związanych z ponoszonymi nakładami inwestycyjnymi.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie rozpatrując przedmiotowe zażalenie, zważył co następuje.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

W myśl art. 106 ust. 1 cyt. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10, art. 120 ust. 16.

W § 9 ust. 1 pkt 1, 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej: imiona i nazwiska bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy (...).

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, iż do II przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż nieruchomości położonej w K. przy ul.,..,. przystąpiła i wygrała go PPHU "B." s.c. Marian T. Andrzej W. (protokół ZB. 72241/30/2006 z dnia 15 listopada 2006 r.).

W myśl art. 158 Kodeksu cywilnego umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Stosownie do art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Zgodnie z art. 37 § 1 cyt. ustawy zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m.in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego.

Tylko z uwagi na powyższe regulacje prawne, w akcie notarialnym Repertorium "A" Nr 6850/2006 z dnia 28 grudnia 2006 r., jako nabywcy nieruchomości gruntowej w Kętrzynie przy ul. ... zostali wskazani Marian i Bożena Krystyna T. oraz Andrzej i Celina W., a nie PPHU "B." s.c. Marian T., Andrzej W..

Nie mniej jednak, jak już wcześniej wskazano, w przetargu ogłoszonym przez Urząd Miejski w Kętrzynie, dotyczącym sprzedaży ww. nieruchomości, wzięła udział i wygrała ten przetarg PPHU "B." Marian T., Andrzej W.. Także należność za nieruchomość została zapłacona przez PPHU "B." s.c. Marian T., Andrzej W. (pokwitowanie wpłaty).

Należy również podkreślić, iż z treści aktu notarialnego wynika jednoznacznie, iż przedmiotowa nieruchomość została zakupiona na potrzeby prowadzonej przez Mariana T. i Andrzeja W. działalności gospodarczej pod nazwą Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe "B." w K., ul. ...

Zatem, na gruncie prawa podatkowego, stronami czynności zakupu przedmiotowej nieruchomości jest Spółka cywilna PPHU "B." Marian T. Andrzej W., mająca status podatnika VAT.

Tak więc mimo, iż w akcie notarialnym, jako nabywcy przedmiotowej nieruchomości, wymienieni są małżonkowie pozostający we wspólności majątkowej, Urząd Miejski w Kętrzynie nabycie tej nieruchomości dla potrzeb działalności gospodarczej winien udokumentować fakturą wystawioną na Panów Mariana T. i Andrzeja W. - wspólników PPHU "B." s.c., (adres i NIP spółki).

Wystawiony w powyższy sposób dokument sprzedaży przedmiotowej nieruchomości odzwierciedlałby faktyczny przebieg transakcji, zgodnie z aktem notarialnym oraz spełniał wymogi zawarte w § 9 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r.

Należy podkreślić, iż w świetle orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, autonomiczność prawa podatkowego wyklucza możliwość interpretacji przepisów, która zakładałaby, że stosunki majątkowe między małżonkami, regulowane przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mogą kształtować zakres praw i obowiązków podatników podatku od towarów i usług (wyrok NSA w W-wie: FSK 83/04 z dnia 30 marca 2004 r., III SA 8347/98 z dnia 27 sierpnia 1999 r.).

Organ odwoławczy podziela natomiast stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kętrzynie, zgodne z poglądem Wnioskodawcy, odnośnie prawa PHU "B." s.c. do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dotyczących wydatków inwestycyjnych.

W tym stanie rzeczy należało orzec jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w toku postępowania administracyjnego.

Na niniejszą decyzję, Stronie przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Skargę wnosi się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie w terminie 30 dni od doręczenia decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl