PPE3/443-6/04 - Opodatkowanie czynności wniesienia aportu do spółki

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 czerwca 2004 r. Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim PPE3/443-6/04 Opodatkowanie czynności wniesienia aportu do spółki

Pytanie podatnika

Pytanie Podatnika dotyczy zakresu opodatkowania czynności wniesienia aportu do spółki jawnej w podatku dochodowym i podatkiem od towarów i usług?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z pismem z dnia 31 maja 2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportu do spółki jawnej w podatku dochodowym i podatkiem od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim wyjaśnia:

Z uregulowań zawartych w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wynika, że jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty, które w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są towarami w przypadku, gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami przez spółkę jak właściciel, wystąpi odpłatna dostawa w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT i czynność ta powinna podlegać opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Korzystając z upoważnienia zawartego w treści art. 82 ust. 3 cytowanej ustawy Minister Finansów w § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) zwolnił od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Z uwagi na powyższe czynność wniesienia aportu do spółki jawnej nie wywrze skutków podatkowych po stronie podatku należnego w podatku od towarów i usług. Nie mniej prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczy tylko tych przedmiotów aportu, które przed realizacją tej czynności służyły podatnikowi przy wykonywaniu sprzedaży opodatkowanej.

Zgodnie z art. 22g ust. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r., z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od 2004 r., w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału przedsiębiorców dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów, z których wynika, że przedsiębiorca powstały w wyniku takiej zmiany, podziału lub połączenia wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy o zmienionej formie prawnej, dzielonego albo połączonego - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji przedsiębiorcy o zmienionej formie prawnej, dzielonego albo połączonego. Zgodnie z art. 22 h ust. 3 w/w ustawy, przedsiębiorcy powstali w wyniku zmiany formy prawnej, podziału lub połączenia przedsiębiorców, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub ust. 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez przedsiębiorcę powstałego w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7.

W myśl art. 93a ustawy Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym w 2004 r., jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia innej spółki niemającej osobowości prawnej - wstępuje we wszelkie, przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconego podmiotu.

Reasumując, w spółce jawnej powstałej w 2004 r. w wyniku przekształcenia spółki cywilnej nie powstają dodatkowe zobowiązania podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny podany we wniosku oraz według stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania pisma.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl